Janáčkův festival nabídne přes 20 koncertů, výstavy i film

16. květen 2024 14:12

Na konci května začne v Ostravě Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Koncerty nejen klasické hudby budou znít v celém regionu až do 3. července. Festival připomene 170 let od narození Leoše Janáčka a uctí i další velikány české hudby.

Zahajovací koncert, na němž v Ostravě vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentkou Jessicou Cottisovou, nebo velký koncert Vše nejlepší, Leoši budou patřit mezi vrcholy letošního Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, který připomene i letošní 200. výročí narození Bedřicha Smetany.

Podrobné informace o festivalu najdou zájemci na internetových stránkách mhflj.cz.

„Letošní výjimečností festivalu je akcentování české hudby v souvislosti se světem, že ji neuzavíráme do nějaké pomyslné bubliny, ať už jde o Janáčka, anebo o všechny ostatní české skladatele, a bohatý doprovodný program. Myslíme na mladé posluchače, myslíme doprovodnými akcemi i na edukativní stránku a poslání festivalu,“ řekl novinářům ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Festival uvede i díla dalších českých autorů. „Snažíme se připomenout i regionální autory – Josefa Schreibera, Arnošta Rychlého, Václava Kálika. Mladí skladatelé zase budou představeni na koncertě Janáčkovo mládí, kde se propojí skladatelská soutěž Generace s brněnskou Janáčkovou soutěži interpretační,“ uvedl ředitel festivalu.

Kromě koncertů se v rámci festivalu uskuteční také výstavy a v ostravském Minikině bude mít obnovenou premiéru film o Janáčkovi Lev s bílou hřívou. V programu jsou i Mistrovské kurzy pro mladé umělce či Leošovy tvůrčí dílny.

autoři: František Kuča , tif | zdroj: ČTK
Spustit audio