Jehněčí na krétský způsob, venkovský salát a dezert z jogurtu

Tentokrát se necháme inspirovat řeckou kuchyní. Zavítáme totiž do Řecké taverny na Zámku Poruba v Ostravě. Společně s tamními kuchaři si povíme o řeckých tradičních pokrmech a také poradíme, jak si připravit jehněčí na krétský způsob, nebude chybět ani řecký salát a chutný řecký desert.Jehněčí žebírka na krétský způsob

Jehněčí žebírka nebo hřbet osolíme, opepříme, dáme do pekáče, zalijeme dobrým suchým vínem. Ještě do jídla přidáme špetku medu, šalvěj a tymián. Kolem žebírek dáme celé neoloupané česneky a celé cibule, přidáme očištěné a neoloupané brambory. Směs zeleniny a masa zalijeme olivovým olejem. Pečeme v troubě na 160 stupňů, nejlépe 3 hodiny.


Řecký venkovský salát

- ledový salát
- okurka
- cherry rajčátka
- černé řecké olivy s peckou
- sýr feta
- oregáno
- olivový olej

Ledový salát natrháme, na půlky nakrájíme rajčátka, na kostičky nebo půlky nakrájíme okurku. Směs zeleniny vložíme do misky a zalijeme olivovým olejem a zamícháme. Přidáme sýr feta, posypeme orgánem a zalijeme znovu olivovým olejem. Můžeme podávat.


Řecký dezert z jogurtu

- jogurt
- krupice
- 5 vajec
- 1 kostka másla
- citrónová kůra
- koňak
- medovovanilkový sirup

3 hrnky krupice, 1 prášek do pečiva, 5 vajec zvlášť žloutky a zvlášť našlehaný bílek, celé máslo, 2 hrnky cukru nejlépe hnědého, 1 hrnek řeckého jogurtu, a 1,5 dcl koňaku. Vše smícháme a dáme péct do trouby - 150 stupňů na 40 minut.

Mezitím si připravíme medovovanilkový sirup.
3 hrnky vody, 2 hrnky cukru, 1 vanilkový lusk, citronová kůra a šťáva z jednoho citrónu. Směs vaříme asi 5 minut na ohni a necháme vychladnout.

Hotovou buchtu zalijeme studeným sirupem a necháme na chvíli v lednici, poté krájíme na malé kousky a podáváme.

autor: Jana Hovjacká

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.