Jste z hornické rodiny? Ostravský archiv sbírá osobní vzpomínky na havíře, chce zaplnit mezery v historii

9. duben 2023 12:41

Byl tvůj děda havíř? S touto otázkou se ostravští archiváři obracejí na veřejnost, aby s nimi sdílela fotografie a příběhy pracovníků v černouhelných dolech. Chtějí tak oficiální historii doplnit o soukromé příběhy horníků a jejich rodin. Připravují se na zářijové setkání všech hornických měst, které se uskuteční právě v Ostravě.

„Tady máme takový krátký příběh, dědeček přišel do Ostravy za prací, pracoval na dole Šverma, v rubání. A k tomu máme opravdu pěknou fotografii,“ listuje Jozef Šerka v ostravském archivu materiály, které už mu lidé poslali nebo přinesli. Zatím jich není mnoho. „Spousta takového materiálu se vlastně ztratí bez náhrady, takže když se u nás ocitne alespoň v kopii, tak zůstane zachován pro ty další generace, takže určitě přivítáme – čím víc, tím lépe,“ dodává.

Čtěte také

Historiky nezajímají oficiální zprávy ani počty vytěžených tun uhlí. Zajímají je osobní příběhy horníků. „To jsou velice zajímavé věci. Tady třeba píšou, že v posledních letech, když už mu nesloužilo zdraví, tak chodil odebírat vzorky vzduchu. Říkal tomu, že honí lufty po šachtě. To jsou věci, které jsou skutečně specifické pro hornické prostředí,“ dodává Šerka.

Pojďme se na horníky zeptat generace, která už jejich dobu nezažila.  A kam jinam než na Základní školu Hornickou na sídlišti OKD v Hlučíně. V jedné ze tříd zjišťujeme, že v rodině má horníka šest z 24 dětí.

„Jsem se nedávno dozvěděl, že děda byl horník, od taťky,“ říká Radek. Taky Monika měla dědu horníka. Vyprávěla jí o tom máma: „Že ho zavalilo uhlí a že vydělával peníze.“ Marián taky vzpomíná. „Taková hodně nepříjemná nekomfortní práce, která je ale potřeba, aby byla tahle společnost udržena při chodu,“ vzpomíná na dědu a na prastrýce. „Představit, že bych to dělal já, to si nedokážu,“ říká Nicolas.

Ale zpátky do archivu k Jozefu Šerkovi, který sbírá jejich příběhy. „My samozřejmě ty fotografie nikomu nesebereme, chápeme, že jsou tam ty vazby. My si je ofotíme, oskenujeme,“ ujišťuje.

Výsledek lidé uvidí na začátku září, kdy se v Ostravě sejdou zástupci všech hornických měst.

Spustit audio

Související