K věci: O stavbě přehrady v Nových Heřminovech s ředitelem Povodí Odry Petrem Birklenem
Už více než 100 let existují plány na výstavbu vodního díla v Nových Heřminovech, které by mělo zabránit nebo ochránit před povodněmi rozsáhlé oblasti v povodí horního toku řeky Opavy. Po katastrofálních následcích povodní z loňského září se pak přípravy nové přehrady opět daly docela rychle do pohybu. Aby se ale přehrada stala realitou, musí ještě hodně práce se svým týmem odvést Petr Birklen, ředitel státního podniku Povodí Odry.
„Nemůžu úplně stoprocentně říct, že se nám podařilo vypořádat všechny ty názorové proudy, to je spíš dotaz na občanská sdružení. My jsme určitě v poslední době komunikovali poměrně intenzivně s hnutím Duha, se kterým jsme vedli debatu o realizaci protipovodňových opatření obecně v oblasti horní Opavy. Ta debata stále probíhá. U té přehrady konkrétně byla zapracována již řada doporučení nebo nějakých požadavků, které souvisí s přírodě blízkým charakterem těch navazujících opatření, zejména na vodních tocích pod přehradou,“ říká v rozhovoru ředitel Povodí Odry.
Oproti těm úplně původním záměrům nakonec byla zvolena teda menší verze přehrady. „Pokud jde o vlastní přehradní těleso, tak to bude klasická betonová hráz, která má výšku bezmála 30 metrů – je to podobné řešení, které znají posluchači třeba přehrady Kružberk apod. Bude tam osazena vodní elektrárna, což je jeden z účelů využití přehrady, výroba elektrické energie s výkonem asi 1,6 MW. Ta vlastní zátopa má 130 hektarů v případě naplnění retenčního prostoru, jinak bude daleko menší, je to asi nějakých 65 hektarů plochy,“ dodává ředitel.
Ochrání města před povodněmi? Jak se stavba dotkne dopravní infrastruktury, co všechno se nejen s ekology řeší, kdy má být vše zahájeno a hotovo, uslyšíte v rozhovoru K věci s ředitelem Povodí Odry Petrem Birklenem.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.