Kapela Ze Wsi Warszawa: Święto Słońca

13. leden 2016

Dvojalbum postavené na dvou protipólech: slunci a měsíci. Polská kapela se na něm setkává s hudebníky z Východu a Západu na způsob slovanské cesty za poznáním. „Objevili jsme kouzlo dualismu muže a ženy, solární a lunární strany, světla a tmy, jin a jang,“ vysvětlil leader a bubeník Maciej Szajkowski koncepci produkčně nejnáročnějšího díla v historii sedmičlenné skupiny.

První album Slunce představuje spolupráci skupiny s Mercedes Peon: zpěvačkou a věčnou experimentátorkou s hudebními tradicemi španělského regionu Galicie. Posloucháme velmi intenzivní prolnutí dvou fascinujících vokálních technik: karpatského bílého hlasu a sborového, ječivého zpěvu galicijských zpěvaček doprovázejících se na tamburíny, podle kterých se jim říká pandereita. Neobyčejnou vokální tradici Frankova diktatura kdysi zašlapala do země. Po jejím pádu se znovu ujala a velkou zásluhu na tom má právě Mercedes Peón.

Druhé album Měsíc má občas meditativní charakter, což je zásluha světoznámého íránského virtuóza na svislé housle kamanche Kayhana Kalhora a indického hráče na sarangi Ustada Liaquata Ali Khana. Až se nechce věřit, jak dokonale dokážou oba východní nástroje nádherně souznít s polskými tradičními houslemi suka biłgorajska a fidel płocka. Do divočejší a tranzovnější polohy pak přechází Kapela ze Wsi Warszawa s hudebníky a zpěváky ze skupiny Dhoad Gypsies From Rajasthan, kteří se doprovázejí na harmonium a bubínky tabla.

Kapela ze Wsi Warszawa, dnes s určitostí nejproslulejší polský zástupce na světové scéně world music, existuje od roku 1997. Silné nakažlivé tradiční i vlastní melodie, syrové ženské vokály, robustní zvuk starobylých nástrojů a nebývalá tranzovní energie „hardcore folku“, vycházející z dunění bubnů, přinášejí také nesamozřejmou neočekávanost. „Ta se u Kapely ze Wsi Warszawa blíží animacím Jana Švankmajera,“ napsal kdysi anglický novinář Tim Cumming.

Skupinu od začátku zajímaly různé kultury a rozmanitost světa, které se pokoušela křížit s polskou tradiční hudbou. Stejně tak dokázala reagovat na nebezpečné útoky na svobodu, uměla se postavit pevným názorem proti extrémismu, vytvářející nebezpečné ideologické, politické, náboženské a etnické zdi. Kultura představuje jedinou platformu, na které lze dosáhnout dohody, myslí si členové skupiny a dvojalbum proto koncipovali jako píseň o Zemi a lidech žijících v jednotě.

Spustit audio