Kaple zbudovaná z šachetní budovy? Jedna taková stávala ve Slezské Ostravě

24. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kaple, která vznikla z šachetního baráku, už není. Zbyl jen kříž, větrná jáma a kaštanový sad

To bylo tak, když těžařský magnát kníže Salm dal po zrušení těžby původní zázemí dolu ve Slezské Ostravě přestavět pro své horníky, aby jim zajistil duchovní vzpruhu.

Je dost možné, že některé z mohutných kaštanů u bývalé hornické kolonie na ostravské Salmě ještě pamatují časy knížete Salma. Myšlenka založit sad na místě, odkud postupně mizela těžba uhlí, byla tehdy vlastně docela osvícená. Část černé Slezské Ostravy se mohla díky zeleni nadechnout. A nebyl to jediný nápad, jak uslyšíte z rozhlasového výletu, na který nás vezmou historik Tomáš Majliš a přírodovědec Jan Lenart ze spolku Pestré vrstvy.

Historik Tomáš Majliš ukazuje kapli z šachetní budovy. Tady to bylo

Salma byla kdysi bydliště spousty horníků. Důl Salm I - Ignát na Slezské Ostravě byl po třiceti letech činnosti uzavřen v roce 1885 a území přeměněno v park. Šachetní barák nechal kníže Salm přestavět na kapli, ta ale vzala za své. Naopak zeleň na místě roste dál.

Spustit audio

Související