Karvinské spolky protestují proti plánované průmyslové zóně u dolu Barbora
Občanské spolky v Karviné společně vystoupily proti plánované průmyslové zóně u dolu Barbora. Území, kde stávala Stará Karviná, by podle nich mělo být určené pro turisty a respektovat přírodní a památkové hodnoty. Změnu územního plánu hájí vedení Karviné. Městu podle něj může nový průmysl přinést pracovní místa. Průmyslovou funkci pro část území Staré Karviné už schválil i kraj.
„Jestli máme mít průmyslovou halu v dohledu šikmého kostela a kousek od dolu Gabriela, který je kulturní památkou, krajina se tím nenávratně zničí. My tady máme lokalitu, která nemá obdoby, a my si to necháme zničit?“ ptá se Radim Kravčík ze spolku SOS Karviná.
Přichází na jednání o změně územního plánu. Stejně jako další zástupci občanů nemá transparent, zato je vybaven podklady a poznámkami k úřednímu jednání. Jde o to, jestli se část území, kde stávala Stará Karviná, má změnit v zónu vhodnou pro průmysl.
„Statutární město Karviná má zájem o to, aby tam přišel nějaký investor, aby lidem nabídl práci, aby to byla práce s vyšší přidanou hodnotou, aby to nebyl jen nějaký sklad, aby tam mohli pracovat i lidé s vyšším vzděláním,“ tlumočí stanovisko města mluvčí Karviné Lukáš Hudeček.
Firma Panattoni, která má zájem na území stavět, ve vyjádření pro Český rozhlas uvádí, že u dolu Barbora chce budovat průmyslové plochy o velikosti 400 tisíc metrů čtverečních.
Čtěte také
Pozemky vlastní společnost Asental. Její mluvčí Tomáš Neščák říká, že jde o ekonomický rozvoj regionu. „Z nové spolupráce se společností Panattoni máme velkou radost. Ze zásady nekomentujeme žádné probíhající obchodní transakce,“ dodává mluvčí.
S připomínkami na karvinský magistrát přišla i Tereza Ondruszová. Její spolek Stará Karviná se stará o Šikmý kostel a po území provádí pamětníky a turisty. „Zdejší lidé byli už několikrát nuceni opustit své město, a teď, když se tam vrátili, tak by jim to mělo být znova znemožněno, znovu uťato,“ říká.
Kromě úcty k historii zástupci spolků argumentují také přírodní hodnotou lokality. Zmiňují i vzácné druhy vážek, které na území Staré Karviné žijí. Teď mají týden, aby své připomínky doložili písemně. Pak bude karvinský stavební úřad znovu posuzovat, jestli dá průmyslové zóně zelenou.
Související
-
Moře, fotbal a kaplička. Karviná sází na dobré vztahy s firmou, která ve městě vlastní pětinu pozemků
Zatímco město má podle náměstka primátora Lukáše Raszyka (SOCDEM) s Asentalem korektní vztahy, místní spolek, který chce zachraňovat památky staré Karviné, s firmou vede spor o kapličku.
-
Bakalovy pozemky jsou nedopovídanou kapitolou po privatizaci OKD, říká redaktor serveru iROZHLAS.cz
Na 15 tisíc pozemků patří skupině firem Zdeňka Bakaly. Co to pro obce a kraj znamená? Hostem pořadu je redaktor serveru iROZHLAS.cz Tomáš Pika, který se tématu věnuje.
-
OBRAZEM: Jak se před více než půl stoletím stavěl důl ČSM na Karvinsku
Od zahájení těžby na dole ČSM na Karvinsku letos uplyne 55 let. Začátky dnes už poslední černouhelné šachty nebyly jednoduché, jak na vlastní kůži zažil Vladimír Špok.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Izraelská spojka s Hamásem: Vojenský tlak ohrožuje rukojmí, ve vyjednávání chybí důvěra i naděje
-
Jedna, nebo dvě budovy? Úřad změnil verdikt o hlavním nádraží během čtyř měsíců
-
Minimální mzda by měla v lednu vzrůst o 1600 korun. Za pár let dosáhne 45 procent průměru, řekl Jurečka
-
Na peníze si nově ‚sáhnou‘ i patnáctiletí. Armáda rozšiřuje stipendijní program pro středoškoláky