Kateřina Cajthamlová o světle: Červené zvyšuje testosteron, modré zkracuje spánek. A do infrasauny choďte jen večer

29. září 2022

Dnes si posvítíme na světlo jako takové, víte kolik je druhů světla a pomůže nám dostatek světla k posílení zdraví?

„V dnešní době trávíme strašně moc času uvnitř bez slunečního svitu. Naši předci trávili venku běžně 6 hodin času. Říkalo se, kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Podle výzkumu Američani stráví 93 % času uvnitř, a to je příšerný. My se dnes nepohybujeme, jezdíme autem, dřív se pořád někam chodilo. I mladí lidé spolu dřív chodili, nechatovali,“ shrnuje doktorka Kateřina.

Světlo se skládá z mnoha barev, jeho průběh je během dne různý. Když vychází slunce, začínáme červeným světlem, a když zapadá, končíme zase červeným světlem. Přes den je ale jeho svit proměnlivý a má vliv i na naše biorytmy. „Působí na nás nejen to spektrální složení, ale i množství světla. Záleží, jak se mu vystavujeme dlouho, ale může nám významně dodat energii.“

Vliv barev na organismus

Červené světlo zlepšuje mitochondriální funkce, souvisí tedy s plícemi, vede k regeneraci po sportovním výkonu, zlepšuje funkčnost kloubů, zvyšuje testosteron. Toto světlo pomáhá i vyhlazování vrásek. „Hodně záleží na tom, v jakou dobu si to dáváte. Červené světlo je nejlepší ráno a večer, když si ho dáte kolem 11 dopoledne, můžete si narušit biorytmy,“ přemítá Kateřina.

V infrasaunách se používá jiné červené světlo, které má také vyhlazovací a regenerační funkci. „Zlepšuje kvalitu spánku, proto je dobré si infrasaunu dopřát nejlépe večer, ať můžete v klidu regenerovat. Pokud jste někde na dovolené, tak je to jedno, tam můžete spát i během dne.“

Zelené světlo se váže na hemoglobin, a tím zlepšuje přívod kyslíku do orgánů, snižuje kyselinu mléčnou, a tím také pomáhá regeneraci po sportovním výkonu. Dále snižuje viskozitu krve a průtok cévami.

Blahodárný vliv má žluté světlo. „V této chvíli nám sluníčko dodává vitamin D. I světlo ze žlutých žárovek působí tak, že zvyšuje tvorbu serotoninu, který snižuje chuť na mlsání.“

Práce na počítači (ilustrační foto)

Modré světlo má krátkou vlnovou délku, ale velkou průraznost. „V podstatě jako jediné proniká až na sítnici. Tohle světlo je v ledkách, zářivkách, televizích, monitorech a smartphonech. Dráždí sítnici, narušuje ostrost vidění a v krajním případě může dojít až ke slepotě. Proto bychom měli používat žluté počítačové brýle, abychom tyto dopady snížili. Modré světlo zvyšuje naši bdělost, ale zkracuje spánek.“

Elektromagnetické záření je světlo a dělíme ho podle vlnové délky. Co je to minimum, optimum a maximum? Vezměte si tužku a papír a poslechněte si paní doktorku Kateřinu v pořadu Hubněte zdravě.

Spustit audio