Kateřina Daňková: Vysvědčení

30. červen 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Naposledy v tomto školním roce se dnes otevírají základní a střední školy, než upadnou do pomyslného dvouměsíčního spánku. Pro některé děti toužebně vyhlížený, pro jiné nenáviděný den. Přináší s sebou totiž první skutečný příslib prázdnin stejně jako celoroční zúčtování studijních výsledků.

Vysvědčení. List papíru, který svědčí o všem možném - od našeho chování, přes celkovou absenci ve výuce až po výsledky v nepovinných kroužcích.

Co ale vyvolává největší radost, nebo naopak největší strach, jsou obvykle položky prospěchové. V nich by se měly odrážet studijní předpoklady, cílevědomost a snaha, s nimiž žák přistupuje ke svým povinnostem.

Proč ten podmiňovací způsob? Protože známky tohle všechno automaticky neukazují. Jistě, mají jakousi signální funkci, ale ve skutečnosti jsou velmi jednostranným měřítkem kvality.

Cílevědomost i snaha dokáží být časově značně limitované, protože co se zanedbalo v průběhu pololetí, dohání se zpravidla v závěrečných prověrkách a chvilkově se i průměrný student dokáže vybičovat k vynikajícím výsledkům.

A co se studijních předpokladů týče, zpochybňuje klasické známkování systém používaný v přijímacím řízení. K postupu na vysněnou školu je totiž potřeba nejdříve složit takzvané testy Obecných studijních předpokladů, které jsou více než na znalostech založeny na logickém uvažování. Může se tak klidně stát, že se třídní premiant umístí hůře než jeho spolužák s horším prospěchem.

Nemám v úmyslu vyvolávat diskuzi, co je spravedlivější a co má větší vypovídající hodnotu, jen chci vysvětlit, proč by známky neměly být důvodem, aby se dítě bálo vrátit v den vysvědčení domů.

autor: Kateřina Daňková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.