Kdo má kolo, má křídla. Vítejte u velocipedistů, fandů historické cyklistiky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Klub českých velocipedistů Moravan

Oblečou pumpky a dlouhé elegantní šaty, osedlají historická kola a vyrážejí na spanilé jízdy regionem. To jsou velocipedisté. Fandové historické cyklistiky z Ostravy-Hrabůvky představují svůj klub Moravan a taky vozový park.

Starý reklamní slogan tvrdí, že kdo má kolo, má křídla. Klub českých velocipedistů Moravan tuhle filozofii potvrzuje. Nadšení velocipedisté ho obnovili před dvěma lety. Kořeny má přitom už v první půlce minulého století.

U velocipedistů v Ostravě-Hrabůvce

Petr Lexa Přendík není jen ostravský historik a kronikář, ale taky zapálený velocipedista, sběratel starých bicyklů a předseda obnoveného Moravanu. Společně se svými přáteli Ludmilou Janouškovou, Dagmar Šuranyi a Janem Strakošem se vydává na pravidelné tradiční akce, jako jsou třeba Jarní výlet. I o tom uslyšíte.

Mimochodem – v Ostravě dnes působí jen dva obnovené historické kluby velocipedistů, přitom kdysi byste jich napočítali přes čtyřicet.

Návštěva císaře v Ostravě aneb tentokrát přijde i Sissi
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.