Když zrovna nefandí, objevují průmyslovou historii města

14. květen 2024

Hokejový šampionát v Ostravě a Praze směřuje k rekordní účasti návštěvníků. Zásluhu na tom má hlavně Ostrava, kde bylo v uplynulých dnech vyprodáno i na divácky méně atraktivní zápasy. A znát je to i v ulicích, kde můžete potkat fanoušky v různobarevných dresech. Do Ostravy přijeli hlavně Lotyši. A když zrovna nefandí, objevují průmyslovou historii města.

Umí zapůsobit hlasitým hromadným příchodem k hokejové aréně. S bubny i barevnými dýmovnicemi. V jinak až příliš klidném městě, říká s úsměvem Kate. V kavárně v historické průmyslové Dolní oblasti Vítkovice vyhlíží další známé v lotyšských dresech.

„Krásný výhled, ale kamarád měl strach,“ ukazuje na téměř 80metrovou vyhlídku na staré vysoké peci. Mluví prý za všechny, když říká, že taková vzpomínka na doly a železárny se hned tak nevidí. „Není mnoho míst na světě, kde se dá prostě jít, vidět to, kamkoliv se dostat,“ dodává.

Hokejoví fanoušci Lotyšska v Ostravě

Přichází další Lotyši, jsou tady poprvé, fotí si plynojem přestavěný na koncertní dál. A o kousek dál natáčí štáb lotyšské televize. Po hokejovém maratónu je to relaxace, přiznává reportér David.

Nikdy neviděl město využívat takový druh dědictví k přilákání turistů. Občas si Lotyši zabubnují ve městě, jen tak a zdraví se i s ostatními fanoušky. Jak nám řekla v kavárně Kate, tyto dny si chceme užít.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související