Kocourkov na několika metrech čtverečních

5. srpen 2004

Už deset let se vleče případ, který souvisí s jednou docela obyčejnou restitucí. Paní Miluše Červinková získala pozemky ve Skrbovicích na Bruntálsku, a když si četla příslušné soudní rozhodnutí, nemohla tušit, jaké útrapy ji čekají. Nejde o velkou parcelu, zhruba 90 metrů čtverečních, i tak ale může být její příběh poučením pro ostatní. Podobných restituentů je stále více než dost.

"Když jsme dostali ty restituce, byli jsme nadšení. Za tu dobu, než jsme se sem vůbec pořádně dostali, maminka nám zemřela, takže to tady vůbec ani neviděla." Paní Červinková má na stole stoh úřední korespondence a cítí se bezmocně. Dívá se na majetek, který jí podle příslušného soudního rozhodnutí patří, ale zároveň nepatří. Jak to všechno začalo?

V roce 1966 kupují jistí manželé Klimešovi od státu dům č. p. 24 ve Skrbovicích na Bruntálsku. Spolu s okolními pozemky. O necelých dvacet let později soud restituci přiznává a pozemky se stávají majetkem paní Červinkové. Jenomže na části parcely stojí kus zmiňovaného domu - kdysi nelegální černá stavba. Kolem devadesáti metrů čtverečních se začínají dít divy. "My jsme si přivezli unimobuňku. Odspodu je příšerné mokro, hniloba. Veškeré nářadí, gumáky, oblečení zapocené, já mám astma, bronchitidu, vyloženě jsem se dusila."

Klimešovi udělali zajímavou věc. S pomocí notáře vsadili na takzvané vymáhání práva vlastnického vydržením vlastnictví. Devadesátimetrový pozemek shodou dalších úředních pochybení přestává být majetkem paní Červinkové. Klimešovi podle oficiálního záznamu uvedli, že užívali půdu v dobré víře odnepaměti jako své vlastnictví. Paradoxně i přesto, že řádně platili nájem a existovala nájemní smlouva. "Soudy, pozemkový fond to stvrdil, ministerstvo zemědělství, tito všichni stvrdili, že restituce jsou naše, že nám řádně náleží. Přesto nám to ti Klimešovi na čestné slovo vzali. Zcizili."

Kauza stále nekončí. Klimešovi dům prodávají panu Noháčkovi - učiteli z Bruntálu. Jak říká advokát František Mader, bruntálský soud má na stole další žalobu na určení vlastnictví sporného pozemku. Tedy komu parcela vlastně patří. "Když bylo zcela jasné, že vydržení tam nemohlo přijít v úvahu, neb dobrá víra chyběla. Na druhé straně je jasné, že pochybil katastrální úřad, že zapsal novou kupní smlouvu, přestože tam byla blokace. Takže někdy chybami úředníků je spravedlnost dosti nedosažitelná."

Paní Červinková má v ruce důkaz, že příslušná parcela je jejím majetkem. Zároveň tento majetek patří někomu jinému podle registrované kupní smlouvy a výpisu s listu vlastnictví. "Jsem pořád optimista a říkám si, že toto donekonečna nemůže jít. Tady se páchají tak strašné nepravdy a tady zatím mají pořád zelenou lumpové."

Přes veškeré úsilí se nám nepodařilo zajistit vyjádření bývalých vlastníků domu ani vlastníka nového. Mezitím paní Červinková dostala formulář ze Štrasburku a rozhodla se podat stížnost. Bude se tedy hájit na mezinárodní úrovni. Přesto je stále tah na straně bruntálského okresního soudu. Jde o kousek půdy a kromě dalšího zničené sousedské vztahy...

autor: mrk
Spustit audio