Kominík nezpůsobil požár chaty Libušín, rozhodl soud

11. červen 2020 10:11

Okresní soud ve Vsetíně ve čtvrtek zprostil 54letého Pavla Pryszcze z Karvinska obžaloby ze způsobení požáru chaty Libušín na Pustevnách v Beskydech, která byla národní kulturní památkou. Muž podle obžaloby způsobil neštěstí tím, že v roce 2007 zanedbal opravu komínových těles.

Státní zástupce navrhl obžalovanému za obecné ohrožení z nedbalosti trest dvou až tří let vězení s podmíněným odkladem na delší zkušební dobu, což je až pět let. Muži hrozily dva roky až osm let vězení. Obžalovaný odmítl u soudu vypovídat.

Pryszcz podle obžaloby zajišťoval opravu havarijního stavu komínů. Práci podle obžaloby zadal dvěma zaměstnancům, kteří nebyli odborně způsobilí a komín vyvložkovali v rozporu s platnými předpisy.

Čtěte také

Státní zástupce tvrdil, že Pryszcz jako odpovědná osoba závady nezjistil a neodstranil a vydal revizní zprávu, že kouřové cesty jsou bez zjevných závad. Když se poté v chatě topilo, vysoké teploty spalin podle obžaloby poškozovaly trámy mezi komínem a stěnou v kuchyni, což později vedlo k požáru budovy.

Ve výpovědi z přípravného řízení Pryszcz připustil, že revizní zprávu skutečně vydal, ale v dokumentu uvedl, že není uděláno zaústění, což znamená, že nejsou připojeny spotřebiče. Z fotografií po požáru podle muže vyplývá, že oheň vzplál zřejmě v okapové části, a ne v komíně. Z toho usuzuje, že nebyly řádně provedeny pozdější revize a čištění komínů.

Dřevostavba Libušín, kterou navrhl architekt Dušan Jurkovič, vyhořela v noci 3. března 2014. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které Libušín spravuje, požaduje náhradu škody přes 112 milionů korun, pojišťovna více než 38 milionů korun.

Muzeum rozhodlo po požáru o obnově chaty, jež byla od roku 1995 národní kulturní památkou. Stavba začala v létě 2017, nyní je prakticky hotová, veřejnosti se má otevřít letos v létě.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související