Kopřivnice si připomíná sté výročí prvního stálého veřejného promítání

13. červen 2022

Odehrálo se 11. června 1922 pod křídly kopřivnických sokolů v restauraci U Heisigů, dnes Pod Kaštany. Jaký byl první promítaný film? A co měla za úkol takzvaná učitelská hlídka?

Dnešní hostinec Pod Kaštany byl v době před zhruba sto lety v Kopřivnici pulsující baštou českého kulturního dění. Lidé se v sále vedle lokálu scházeli na přednášky, divadelní představení, volební mítinky nebo taky na první promítání obrázků z cest. Třeba v roce 1909 přijel s přednáškou světoběžník a cestovatel Enrique Stanko Vráz. Jeho prezentace se světelnými obrazy patří k průkopnickým kinopočinům v Kopřivnici, více než desetiletí před startem prvního stálého veřejného biografu v roce 1922.

Kopřivnický hostinec Pod Kaštany
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová