Korbáčiky, parenice a další pařené sýry k nám přišly z Balkánu

Pařené sýry jsou typickým produktem zemí jižní Evropy v oblasti Středozemního moře, zejména států balkánských. Zdomácněly ale také ve střední Evropě, známe je z Polska, Slovenska, velkou oblibu si získaly i u nás.

Nejrozšířenější jsou v Itálii, která je považovaná za kolébku pařených sýrů. Italský název formaggi pasta filata se také vžil jako mezinárodní označení pro tuto skupinu sýrů.

Pařené sýry se vyrábí z pasterovaného mléka především kravského, ale také ovčího, kozího a dnes už jen výjimečně buvolího – a to pouze jeden speciální druh italské mozzarelly. Nejznámějšími zástupci jsou právě mozzarella, ale také provolone, kaškaval, kyperský sýr halloumi a u nás jsou pak spíše známé slovenské korbáčky, oštiepok či parenica.

Sýry se nechají uležet

Zvláštní sýry

Pařené sýry jsou vyráběny jako čerstvé, zrající či uzené. Vyznačují se specifickou výrobou, která spočívá v napařování sýřeniny teplotou přibližně 75°C, kdy sýr utvoří plastickou, těstovitou hmotu. Po nasolení a vychladnutí se tyto sýry nechávají buď zrát, nebo se nakládají v solném nálevu, na rozdíl od jiných sýrů, u kterých se při výrobě nepoužívá proces paření, ale vzniklá sýřenina se ihned formuje a nechává se zrát.

Výroba pařených sýrů je u našich východních sousedů na Slovensku spojena s tradicí pasteveckou a salašnickou, od počátku 19. Století se jejich výroba postupně rozšířila z okolí Zvolena a Brezna na celé území. I nám jsou dobře známé typické korbáčiky pletené ze sýrových nití, nebo parenica, která se vyrábí ze svinutých sýrových pruhů.

České pařené sýry

Do výroby pařených sýrů se pustili také čeští a moravští mlékaři. Pařené sýry tvoří třetinu produkce malé rodinné sýrárny Roztomilé sýry v Šumperku. Čerstvé mléko neodtučňují a nepoužívají žádné chemické přísady. Podle majitelky Petry Roztomilé je k výrobě zhruba 12 a půl kilogramu sýru potřeba 200 litrů čerstvého kravského mléka.

Vedle nakládání sýrů do soli a pikantních směsí patří mezi tradiční úpravy také uzení, které jednak prodlužuje trvanlivost, ale také umožňuje následné využití sýru ke grilování.

Sýry se rozdělují do jednotlivých balení
autor: av