Kostel sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku je plný skrytých významů a šifer

15. leden 2015

Zavítáte-li občas do kostela, možná na vás zapůsobí jeho krásná výzdoba, obrazy i sochy. Ale stěží při letmém pohledu odkryjete všechna tajemství a příběhy, které vyprávějí.

Výtvarník Antonín Kačmařík z Frýdku-Místku zasvětil dlouhé roky bádání nad šiframi farního kostela svatého Jana a Pavla v Místku. A objevil skutečně nečekané souvislosti.

Jako červená nit se totiž celým chrámem nese životní osud pátera Františka Čejky. Ten jako malé dítě dal Bohu slib, že tento kostel vystaví. Do detailu promyslel jeho koncepci, podílel se na výzdobě a do výrazu soch ukryl své naděje i obavy.

Dnes vás tedy zveme na výpravu tak trochu detektivní. S výtvarníkem Antonínem Kačmaříkem se vydáme za šiframi kostela svatého Jana a Pavla do Místku v magazínu Křížem krajem, který ve vysílání uslyšíte dnes po deváté hodině.

Kostel sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.