Kostel v štramberských Tamovicích má nový šperk

14. prosinec 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Křížová cesta

Gotický kostel svaté Kateřiny ve Štramberku-Tamovicích má nový šperk. V interiéru najdete novou křížovou cestu. Sadu čtrnácti zastavení namaloval Josef Teper. Původně ovšem pro úplně jiný kostel.

Křížová cesta tvůrce Josefa Tepera nahradila tu starší, kterou před lety ukradli zloději. Nedávno zrekonstruovaná gotická památka má tak o jednu zajímavou atrakci navíc.

„Už jsem to říkal na mši svaté, kde jsem křížovou cestu žehnal, opravdu se mi neskutečně líbí v tom, že doplnila interiér, který jakoby zteplal a působí obydleně. Sedí tady, jako by byla namalovaná přímo pro tento kostel. To je můj dojem,“ chválí štramberský farář Vladimír Zelina.

Josef Teper více křížových cest nedělal, i když sakrální obrazy na svém kontě má. Například v Husově sboru v Polance nad Odrou je Cyril a Metoděj, v Josefovicích u Klimkovic mají na plátně svatého Václava. Jinak tvůrce maloval spíše přírodní témata, zátiší a portréty.

Kostel svaté Kateřiny je jediným pozůstatkem po kdysi zaniklé obci Tamovice. Dřevěný gotický kostelík z přelomu 14. a 15. století je zajímavým turistickým cílem pro všechny, kdo míří do nedalekého Štramberka.

Zváni jste tam i prostřednictvím našeho magazínu Křížem krajem. O nových obrazech jsme natáčeli s Michalem Dostálem, Josefem Hrčkem a Josefem Teperem mladším. Poslechněte si záznam pořadu – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.

Spustit audio