Kraj bude mít v Evropském parlamentu jediného zástupce

14. červen 2004

V Moravskoslezském kraji kralovala ve volbách do Evropského parlamentu opozice. Zvítězila ODS těsně před komunisty. Až čtvrtá tady skončila nejsilnější vládní strana - ČSSD. Post evropského poslance však v jednom z nejlidnatějších krajů získal jediný kandidát.

Vítězní občanští demokraté tady získali skoro 25 procent hlasů. Jen o necelé procento méně získali komunisté. Třetí místo obsadila KDU-ČSL s necelými 11 procenty. Pětiprocentní hranici překročily i obě kandidátky nezávislých.

Jak zdůraznil ostravský politolog Tomáš Jarmara, rozdíl mezi občanskými demokraty a KSČM nebyl v žádném jiném kraji tak malý jako tady. "Ty výsledky už signalizovaly všechny poslední volby - jak krajské tak volby do Poslanecké sněmovny. Nicméně ten rozdíl půl procenta je opravdu překvapivý. Stejně překvapivé je i třetí místo KDU-ČSL, což je v tomto kraji nezvyklé."

Evropský parlament

Drtivou porážku zaznamenali sociální demokraté, kteří tady získali pouhých 10 procent hlasů. Ve srovnání s posledními sněmovními volbami je to propad o 26 procentních bodů.

Jediný europoslanec je z KSČM
Jediným zástupcem Moravskoslezského kraje v Evropském parlamentu se stala komunistka Věra Flasarová. Na kandidátce KSČM byla na pátém místě. Občanský demokrat Ivan Knižátko sice také byl na volitelné pozici, ale díky preferenčním hlasům ho předstihl známý sexuolog Jaroslav Zvěřina. Neuspěli ani sociální demokrat Petr Lachnit a lidovec Vilém Holáň.

Jednapadesátiletá politická instruktorka Věra Flasarová považuje celkově druhé místo a zisk šesti mandátů pro komunisty za velký úspěch. Zklamaná je naopak z toho, že bude jediným představitelem regionu v Bruselu. "Ten kraj by si zasloužil, aby nás bylo víc - napříč politickým spektrem. Aby ten lobbing měl větší důraz."

Za nelichotivou vizitku pro náš kraj považuje zisk jediného mandátu i politolog Tomáš Jarmara. "Je evidentní, že politické strany podcenily sestavení kandidátek. Zisk jediného mandátu - jakoby moravskoslezského poslance je opravdu velmi špatný výsledek a je možné, že do budoucna to voliči těm politickým stranám spočítají."

Bližší Brušperk než Brusel
Do volebních místností přišlo v Moravskoslezském kraji pouhých 24 procent voličů. Po Ústeckém a Karlovarském kraji to byla třetí nejslabší účast. Čestnou výjimku ve volební účasti zaujímá Brušperk na Frýdeckomístecku. K volbám tam přišlo plných 57 procent voličů. Důvod je ovšem prozaický. Zároveň s evropskými volbami se tam totiž konalo místní referendum o prodeji městského lesa důlní společnosti OKD.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio