Krajský soud uzavřel další případ rasové diskriminace

24. březen 2005

Majitel dnes už neexistujícího klubu Diablo nedaleko Stodolní ulice v centru Ostravy se musí dopisem omluvit třem Romům, které loni v březnu jeho personál odmítl obsloužit kvůli barvě jejich pleti. Navíc každému ze žalobců musí zaplatit 30.000 korun a náklady na soudní řízení. Takový je verdikt Krajského soudu v Ostravě.

Tři Romové si vloni na podzim vyšli do baru Diablo na Stodolní ulici. Servírka je neobsloužila s tím, že v baru je uzavřená společnost. Vzápětí do podniku vstoupili zástupci nevládní poradny pro občanská práva a obsluhy se dočkali.

Jedna z postižených Andrea Kanalošová popsala, že ji chování servírky uráželo. "Cítila jsem se špatně. Vyhodili nás z toho podniku jako psy. Servírka nám řekla, že máme jít ven, že je tam uzavřená společnost. Stává se mi to často."

Krajský soud

Právní zástupce David Strupek připustil, že podobných případů diskriminace řeší česká justice čím dál více. "Osobně jsem participoval na přibližně dvaceti případech s tím, že kolem desítky jich již bylo dovedeno k pravomocnému rozhodnutí," vypočítává Strupek.

Z dosud řešených případů pouze jeden skončil zamítavým rozsudkem. "Když si vezmete, že třeba osoby veřejně známé žalují kvůli nepravdivým informacím v tisku šestimístné částky, tak se domnívám, že za ponížení způsobené tím, že vás označí za osobu druhé kategorie, je částka v desetitisících spíše symbolická," podotýká Strupek. S verdiktem ostravského soudu je spokojený.

"Žalobě bylo vyhověno, a to proto, že soud dospěl k závěru, že došlo k neoprávněnému zásahu do osobnostních práv žalobců a bylo zasaženo jejich právo na lidskou důstojnost," odůvodnila své rozhodnutí soudkyně Radmila Baďurová.

Majitelé baru ani jejich zástupci se k soudu nedostavili. Rozsudek dostanou poštou. Dosud jedinou potrestanou je právě servírka. Hájila se tím, že ji dříve jiná skupinka Romů napadla. S tím ovšem neuspěla. Ve správním řízením zaplatila pětitisícovou pokutu.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu