Krajský soud začal řešit jeden z největších případů podvodů s platebními kartami
Případ zneužití bankovních karet ve velkém rozsahu začal řešit Krajský soud v Ostravě. Obžalovaní jsou tři muži, kteří si měli údaje, jako je číslo karty, kód či datum platnosti, obstarat na internetu a pomocí nich pak nakupovali různé zboží a služby. Jde o jeden z největších případů bankovního pirátství v Česku v posledních letech.
„Zatím se nebudu vyjadřovat,“ řekl jeden z obžalovaných ještě před samotným začátkem líčení, další se pak před soudem k podvodům přiznal. Řekl ale, že nesouhlasí s takovou výší škody, jak tvrdí obžaloba. Ta podle státního zástupce dosáhla několika milionů korun.
„Pachatel se obohatil o částku převyšující 6 milionů korun. A k dalším osmi milionům směřovaly pokusy o uskutečnění platebních transakcí,“ řekl státní zástupce Jaroslav Jurka.
K bankovním účtům lidí z celého světa se trojice dostala podle něj přes ruské internetové servery. „Ty fungují v podstatě jako e-shop, kde za bitcoiny nakoupili údaje o platebních kartách. Tyto platební karty vesměs nebyly dobře chráněny a nebyla zapotřebí autentizace platebních příkazů, což umožnilo spáchání této trestné činnosti,“ vysvětlil Jurka.
Trojice podle státního zástupce získala údaje o zhruba 3700 platebních kartách, které vydaly banky 78 států. Na ně poté nakupovali zboží a služby na internetu. „Nejčastěji docházelo k nákupu běžného spotřebního zboží na e-shopech – například mobilních telefonů, dále ještě docházelo k nabíjení různých mobilních peněženek,“ dodal.
Čtěte takéKybernetických útoků v Česku přibývá. V polovině případů řeší napadené společnosti podvodné e-maily
Citlivé údaje mohly nelegální servery podle státního zástupce získat například pomocí phishingu, tedy podvodných e-mailových zpráv. Obecně je pak možností, jak mohou údaje o platebních kartách uniknout do nesprávných rukou, více.
„Mohlo jít o informace z různých e-shopů, kde někdo kartou platil. Ty karty, ty platby zpracovávají nejen banky, ale i různá autorizační a zúčtovací centra. Na druhou stranu plno lidí je schopno o sobě a o svých platbách a kartách uvést informace i na sociálních sítích. Čili i z těch je možné získání různých informací,“ upozorňuje Tomáš Hládek, poradce České bankovní asociace.
Trojici mužů, která získané údaje o platebních kartách využila pro své obohacení, hrozí 8 až 12 let za mřížemi.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Bezpečnější než parkování Nerudové.‘ Předseda Motoristů hájí Turkovu 200kilometrovou rychlost
-
Papež nebyl odborný teolog, chtěl s lidmi o víře mluvit. To občas vedlo k nedorozumění, říká Duka
-
Nejvážnější armádní případ jde k soudu, čtyři čeští elitní vojáci jsou obžalováni kvůli smrti zajatce
-
Zemřel psychiatr Cyril Höschl. Bylo mu 75 let