Křepelčí vajíčka jsou drobnější, ale obsahují víc vitamínu než ta slepičí. Využijte i skořápky

18. duben 2024

Křepelčí vajíčka váží průměrně jen 13 gramů, jedna křepelka jich za rok snese přes 300. Konzumují se stejně jako slepičí vajíčka vařená, přičemž doba varu je tady pouhých 80 sekund. Můžete je smažit nebo nakládat.

Tato vajíčka pomáhají jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, snižují hladinu cholesterolu a prospívají zažívání. Trvanlivost křepelčích vajec jsou zhruba tři měsíce.

Skořápka obsahuje mnoho cenných prvků, především snadno vstřebatelný vápník, draslík, železo, fosfor, zinek. Najemno nadrcená si je můžete přidávat do jídla – například do polévek nebo omáček. Používají se jako lék i v kosmetice a dermatologii, obklady z nich pomohou odstranit vrásky a vyčistit pleť. Přestože jsou křepelčí vajíčka drobná, oproti vajíčkům od slepic obsahují více vitamínu A, B1 a B2.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.