Křížem krajem na návštěvě rodného domu otce genetiky
Začalo to u rostlinek obyčejného hrachu. Dnes najdete jméno hynčického rodáka Johanna Gregora Mendela v encyklopediích u pojmů jako dědičnost, genetika a hybridizace. A právě letos je to rovných 150 let od zveřejnění Mendelových objevů. V našem magazínu otce genetiky připomeneme – zveme vás do jeho rodného domu v Hynčicích u Vražného.
Letos je to rovných 150 let, co přírodovědec, kantor a taky opat formuloval své zákony dědičnosti. O pokusech s rostlinnými hybridy a taky o životě slavného rodáka se návštěvník dozví v Mendelově památníku v Hynčicích u Vražného na Novojičínsku. Funguje už padesátou sezonu.
„Celé první podlaží je věnováno kraji, kde se Mendel narodil, ze kterého odešel do světa – tedy do hlavního města Moravy, do Brna,“ říká starosta obce Vražné Vladimír Nippert.
Památník je zřízen v místě rodného domu, na tomto statku se Mendel 20. července 1822 narodil. Vyrostl v prostých poměrech rolnické rodiny.
„A tím, že šel za vědou a poznáním, dostal se někam, kde by se běžně nedostal, pokud by zůstal na tom statku,“ dodává starosta.
Jak to bylo s hrachem
„Dělal pokusy na vícero druhů rostlin, ale jako nejvhodnější si vybral hrách. A vybral si dobře, protože má vhodné vlastnosti pro to, aby se mohly projevit ty dědičné vlastnosti a mohl na nich ukázat přenos vloh na další generace,“ poznamenal Radim Jarošek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Pokud bychom měli v kostce říci, na co vlastně Johann Gregor Mendel přišel, tak objevil principy dědičnosti. Základní způsoby, jak jsou přenášeny vlohy (nikoli vlastnosti) z rodičů na další generace.
„Uměl předem říci, jaký poměr jednotlivých vloh se potom do těch dalších generací přenáší. A mohl tím pádem přesněji říct, jaké vlastnosti by mohly rostliny nebo živočichové mít, což se předtím nevědělo,“ upřesnil Jarošek.
Dodal, že Mendelova práce, která byla před 150 lety v Brně zveřejněna, vzbudila tehdy docela ohlas přírodovědného spolku a následujícího roku byla vytištěna. Pak ovšem zapadla.
„Mendel se sám snažil na své výsledky upozornit kolegy odborníky po celém světě – poslal ji dokonce i Darwinovi a dalším významným vědcům. Ale oni prostě buď ten význam v té době nepochopili, nebo to považovali za natolik nové, nerozuměli tomu, že až do roku 1900, kdy to bylo vlastně znovu objeveno, se o tom ve vědeckém světě skoro nemluvilo,“ připomněl Radim Jarošek.
Více se o osobnosti otce genetiky Johanna Gregora Mendela dovíte poslechem zvukového záznamu našeho magazínu – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...