Křížem krajem po stopách řeznického cechu ve Štramberku

Štramberská Trúba
Štramberská Trúba

Šest malých krámků se spouštěcími pulty a důmyslný prodejní systém. Tak to vypadalo v 19. století ve štramberském řeznictví. Domek s šindelovou střechou stojí ve městě dodnes.

Pokud plánujete výlet do malebného Šramberku, nenechte si ujít návštěvu tamního informačního centra. Nejen, že se dozvíte zajímavé tipy na výlety, ale zároveň navštívíte stavení s velmi zajímavou historií. Ještě do první poloviny 20. století totiž v domečku nedaleko hlavního náměstí působili štramberští řezníci.

„Masné krámy byly postaveny roku 1822. Stavělo to pět řezníků, šestá byla obec, která se na tom podílela,“ připomíná milovník štramberské historie Josef Hrček.

Ony masné krámy jsou vlastně objekt bílého domku se znakem informačního centra. Stojí z boční strany štramberské radnice při příjezdu na náměstí.

„V tom domě bylo šest zaklenutých kójí a střední hala s dřevěným stropem a z té haly se prodávalo maso. Zajímavé na tom je, že se ti řezníci museli po určité době střídat, protože ti u hlavního vchodu měli určitě větší tržbu než ten, který byl v rohu,“ popisuje tehdejší marketingový systém pan Hrček.

Dnes už ale není v masných krámech po řeznících ani památky. Prodej masa tady vystřídalo nejdříve městské muzeum, potom expozice Zdeňka Buriana a naposledy městské informační centrum s galerií. A ani to se tady už dlouho nezdrží.

„Muzeum Novojičínska plánuje v této prostoře udělat velké zásahy. Chtějí to opravit a mělo by z toho být nějaké archeologické pracoviště, kde budou určitě sbírky, protože Štramberk má velmi rozsáhlou sbírku zkamenělin a pravěkých artefaktů. Takže chtěli bychom, aby to nějakým pěkným způsobem doplňovalo tu štramberskou nabídku,“ prozradila vedoucí štramberské kultury Anna Rašková.

Více se o štramberských masných krámech dovíte, když si poslechnete záznam našeho magazínu Křížem krajem (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘).