Krnovští zastupitelé odebrali čestné občanství Klementu Gottwaldovi

31. říjen 2019 04:15

Krnovské zastupitelstvo odebralo čestné občanství bývalému československému prezidentovi Klementu Gottwaldovi. Město o tom informovalo na svých facebookových stránkách. „Radní, který podal návrh na zrušení čestného občanství, to zdůvodnil tím, že Gottwalda považuje za hlavního viníka rudého teroru v 50. letech minulého století,“ vysvětlila mluvčí města Dita Círová. Proti hlasovali jen zastupitelé z KSČM.

Návrh na odebrání čestného občanství podal radní Miroslav Indrák (ANO), hlavním důvodem podle něj byla odpovědnost za politické procesy.

„Klement Gottwald je pro mě osobou, která stojí za rudým terorem v padesátých letech minulého století. Myslím si, že slušné město, jako je Krnov, by nemělo mít mezi svými čestnými občany právě zločince,“ řekl na začátku října. „Nechci, abychom měnili historii. Chci, abychom se s historií jednou pro vždy vypořádali,“ dodal. S těmito důvody se podle Círové ztotožnilo i zastupitelstvo.

Diskusi na toto téma vyvolal Indrák v březnu, kdy Krnov udělil stejnou poctu nositeli ocenění Spravedlivý mezi národy Aloisovi Holubovi.

KLEMENT GOTTWALD

  • československý komunistický politik
  • od roku 1929 poslancem Národního shromáždění
  • po druhé světové válce vykonával nejdříve funkci premiéra ve své první a druhé vládě
  • čtyři měsíce po převzetí moci komunisty a po abdikaci prezidenta Edvarda Beneše byl v roce 1948 zvolen prezidentem Československa
  • byl odpovědný za smrt mnoha desítek svých odpůrců i nevinných lidí (mezi nimi i dr. Milady Horákové)

Proti byli komunisté

Proti návrhu při hlasováni zvedli ruku všichni zastupitelé z KSČM. „Při projednávání se ozvali zastupitelé za KSČM, kteří s tím nesouhlasili, byli ale přehlasováni,“ řekla Círová. Zastupiteli Petru Varteckému (KSČM) se nelíbilo, že by město bralo bývalému prezidentovi čestné občanství po tak dlouhé době. Město ho Gottwaldovi udělilo v roce 1949.

„Nemůžeme teď předělávat historii, která prostě byla. Může se nám líbit, nelíbit, ale prostě byla. Lidé v té historii fungovali za jakýchsi podmínek a v nějakém systému. Jestli se jim všechno povedlo nebo jim můžeme teď přičítat na vrub to či ono, je otázka jiná,“ vysvětlil před měsícem Vartecký.

Mezi další čestné občany Krnova patří kromě Aloise Holuba také houslista Karel Dospiva, velitel jednotek Rudé armády, které osvobodily Krnov, Ivan Alexejevič Vinogradov, bývalý ministr zahraničí Jan Masaryk, bývalí prezidenti Edvard Beneš a Tomáš Garrigue Masaryk.

Podle pravidel pro udělování čestného občanství Krnova může zastupitelstvo města tento institut odejmout tomu, kdo se závažným způsobem provinil proti zásadám morálky nebo právnímu řádu. 

autoři: dok , Klára Kohutová
Spustit audio

Související