Které organizmy v našem těle jsou obvyklé a normální, a kterých je třeba se zbavovat?

21. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy MUDr. Jaromír Bystroň, primář oddělení alergologie a imunologie ostravské fakultní nemocnice

Internetový prostor je doslova zaplavený články o tom, jak jsme my, lidé zamořeni různými parazity, kteří nám ubírají na síle, energii a zdraví. Provází je také celá řada návodů, co jíst a pít, abychom se jich zbavili.

Je tomu opravdu tak? Je třeba, abychom se odčervovali stejně, jako to děláme u našich čtyřnohých mazlíčků? Které organizmy v našem těle jsou obvyklé a normální, a kterých je třeba se zbavovat?

„Paraziti se v současné době nestávají tím hlavním problémem, který máme. Spíš naopak. Ten obranný systém, který máme, který se vyvinul proti těm parazitům, je najednou jako kdyby bez práce. A my máme podezření, že alergie vlastně nastupují v tomto systému po těch parazitech. Protože u těch alergií se uplatňuje právě imunitní systém, který byl původně zaměřený na parazity,“ řekl v úvodu Lékárny MUDr. Jaromír Bystroň, primář oddělení alergologie a klinické imunologie ostravské fakultní nemocnice.

Poslechněte si záznam našeho magazínu o zdraví a zdravém životním stylu a dozvíte se víc.

„Všeho by mělo být přiměřeně. I té čistoty, ale i té špíny. Jakmile budeme žít ve zcela sterilním prostředí, nebudeme mít podněty, kterými by se ten imunitní systém nějakým způsobem rozvíjel. Takže my potřebujeme ty podněty, nicméně měly by být přiměřené,“ připomíná také v rozhovoru MUDr. Bystroň.

V Lékárně se mimo jiné dovíte, proč je důležité kojení, jak moc nás paraziti chtějí „zahubit“. A také třeba to, proč antibiotiky můžeme nadělat víc škody než užitku.

Spustit audio

Související