Kunínský zámek zaplavily jiřiny

Jiřina

Ještě dnes a zítra potrvá v zámku Kunín na Novojičínsku první ročník Slavností jiřinek. Návštěvníci nedávno otevřeného památkového objektu mohou v zámeckých komnatách obdivovat desítky jiřinkových aranžmá, vytvořených na počest někdejšího pátera Josefa Turka. Na prohlídku zve kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík.

Pane doktore, co vás přimělo k realizaci jiřinkových slavností? Byla to dříve tradice?

Rozhodně to nebyla tradice, jiřinkové slavnosti patří do českého spolkového národního života. Kunín byla německá obec, bývalý Kunwald. Byla to spíše souhra okolností. Já sám mám z dějin zámku postavu, kterou velice obdivuji - to je ta slavná kunínská hraběnka Marie Waldburga a také jsem se zajímal o osudy jejího důvěrníka a zámeckého kaplana, pátera Turka, kterého ona nechala učinit prvním kunínským farářem. On totiž páter Turek za svého působení v Dašicích na Pardubicku po smrti paní hraběnky se stal vůbec prvním šiřitelem jiřin v českých zemích. Začínal s šesti sty odrůdami a během několika let jeho sbírka čítala až dvanáct set odrůd. A nám připadalo vhodné vrátit paměť pátera Turka.

Kunínský zámek

Momentálně je kunínský zámek nádherně vyzdobený jiřinkami - v podstatě celé schodiště, druhé podlaží, všechny komnaty. Jsou zde vázy, květináče, sklenice s nádhernými květy - fialové, oranžové, žluté, červené. Kolik odrůd?

Sám to nevím. Jenom tak tušíme, protože takovým největším mecenášem naší výstavy je předseda klubu jiřinkářů, který nám dal k dispozici svou nádhernou zahradu, odkud jsme přivezli kolem šesti set kusů. Zdaleka ne všechny jsme byli schopni natrhat. Ale počítám, že těch odrůd tady bude několik set, protože od každé odrůdy jsme tak dva tři vzorky vzali.Slavnosti jiřinek pokračují po oba víkendové dny. Jejich součástí je dnes od 17:00 hodin i promenádní koncert smyčcového orchestru a dětského sboru Ondrášek.