Lékaři řeší více úrazů dětí, přibývá ale i otrav dostupnými drogami

14. srpen 2023 20:30

Lékaři nemocnic v Moravskoslezském kraji řeší v létě vyšší počet úrazů dětí a dospívajících. Řeší ale také stále častěji otravy dětí běžně dostupnými drogami – nejmladšímu pacientovi byly tři roky.

Na úrazových ambulancích teď ošetřují hlavně úrazy hlavy, zlomeniny končetin a odřeniny. Menší děti se nejčastěji zraní na trampolíně. Ty větší přijdou typicky k úrazu při jízdě na koloběžce nebo kolečkových bruslích.

Nejvážnější úrazy lékaři zaznamenávají u těch, které si nevzaly helmu nebo chrániče. „Od začátku prázdnin jsme měli v Centru dětské traumatologie a chirurgie hospitalizovaných celkem 60 dětí. Ambulantně jsme jich ošetřili ještě daleko více,“ řekla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

Dodala, že momentálně zde mají po úrazu hospitalizovaných šest dětí. Převážně se jedná o zlomeniny dlouhých kostí nebo pánve,

Otravy drogami

Lékaři nemocnice v Novém Jičíně o prázdninách stále častěji řeší otravy dětí běžně dostupnými drogami. Dosud přitom byli zvyklí hlavně na typické letní úrazy. Nově se v péči zdravotníků ocitli i nezletilí, kteří užili legální látky jako je třeba kratom. Zejména u menších dětí je přitom taková otrava velmi nebezpečná.

„Většinou šlo o děti v pubertě, ale věk toho nejmladšího překvapil i lékaře – byly mu teprve tři roky. Toto dítě pozřelo vapovací směs, protože voněla po mangu. Lékaři také připomínají, že u dětí může vzniknout alkoholová nebo drogová závislost velice rychle,“ upozornila mluvčí Nemocnice AGEL Nový Jičín Gabriela Lefenda.

Spustit audio