Lichnovské Muzeum vystěhovalectví ukazuje osudy valašských a lašských emigrantů v 19. století

26. březen 2018

Prodali chalupu, pole, tkalcovský stav a vydali se na dlouhou cestu za oceán. Hlavně v druhé polovině 19. století odcházeli lidé z Lichnova a okolí za novým životem na americký kontinent, jak o tom svědčí i Muzeum vystěhovalectví, do kterého vás pozveme.

Naděje má jméno Texas. Tak se jmenuje expozice, kterou představuje Muzeum vystěhovalectví v obci Lichnov na Novojičínsku. Právě z těchto končin našeho kraje – z Lichnova, Frenštátu, Kozlovic, Tiché a dalších obcí Lašska a Valašska odcházeli v minulosti lidé za vidinou lepšího života za moře.

Lichnovské muzeum shromažďuje množství informací o osudech rodin tehdejších emigrantů. Výjimkou tak v něm dnes nejsou ani návštěvy jejich potomků, kteří k nám přijíždějí z Ameriky pátrat po svých kořenech.

Zamířili jsme do Muzea vystěhovalectví v Lichnově za Josefem Šimíčkem, bývalým starostou obce a spoluzakladatelem celé expozice. Poslechněte si rozhovor.

autor: čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.