Lidé se vzpamatovávají z pátečního řádění vichru

Vichřice, která se včera přehnala nad celým Moravskoslezským krajem, způsobila řadu materiálních škod. Na severní a střední Moravě se bez proudu ocitlo kolem 135.000 odběratelů Severomoravské energetiky. Energetici měli nahlášených 400 poruch, většinu z nich ale opravili ještě do večera.

Dodavatel proudu posílil terénní pohotovostní jednotky. V noci zasahovaly u dalších případů a během dneška by měly opravy dokončit. Nejčastější příčinou poruch byly větve spadlé do elektrického vedení, vyvrácené sloupy a stromy. Vichřice poškodila i několik transformátorů.

Energetikům ještě zbývá opravit poškozená elektrická vedení na Karvinsku, Opavsku a v oblasti Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdeckomístecku.

Strom v drátech

Vichřice se nevyhnula ani Dětskému ranči v Hlučíně. Vítr odnesl část dřevěné tribuny a jak Českému rozhlasu Ostrava řekl ředitel ranče Josef Dudek, museli z bezpečnostních důvodů na několik dnů zastavit i hippoterapii. "Ještě jsme se vlastně pořádně nevzpamatovali z otravy zvířat a včerejší vítr už nám způsobil novou škodu. Dostavujeme novou tribunu a poryv nám odnesl dvanáctimetrový panel, po kterém zůstala velká díra. Z bezpečnostních důvodů jsme museli zrušit hippoterapii," řekl Dudek.

Stovky škod už nahlásili lidé tuzemským pojišťovnám. Způsobila jim je vichřice, která od čtvrtka řádí téměř na celém území republiky. Nejvíce škod způsobil pustošící živel na střechách domů a automobilech. Klienti budou škody hlásit většinou až v pondělí.

Horská služba je připravena pomoci Slovensku
Členové horské služby v Beskydech jsou připraveni odjet na pomoc slovenským kolegům. Vichřice se přesunula k našim východním sousedům a největší problémy způsobila ve Vysokých Tatrách a dalších horských oblastech. Silný vítr shodil desítky stromů, přerušil elektrické vedení a připravil o život jednoho člověka.

Jaroslav Kozák z beskydské horské služby řekl, že stačí pokyn od vrchního náčelníka a záchranáři vyjedou. "Kdyby kluci zavolali, tak můžeme okamžitě vyrazit. Můžeme poskytnout techniku, ale především lidskou sílu. Jsou to naši kamarádi."

Spustit audio
autoři: leb , tif , Gabriela Všolková | zdroj: ČTK