Lidé z Vítkovska uctí památku Jana Zajíce

16. listopad 2004

Lidé z Vítkova, Opavy a dalších měst a obcí zítra uctí památku Jana Zajíce - studenta, který se v roce 1969 upálil na protest proti sovětské okupaci. Státní bezpečnost nepovolila pohřeb studenta šumperské školy v Praze. Jeho ostatky proto byly převezeny do rodného Vítkova. Vzpomínková akce začne v 9:00 hodin na tamním hřbitově a bude mít podobný program jako v minulých letech.

"Všichni se setkáme na hřbitově - rodinní příslušníci, přátelé, známí a lidé, kteří vědí, kdo byl Jan Zajíc. Starosta pronese úvodní řeč, uctíme památku a potom se celý průvod vydá podél řeky Moravice. Jde se celým Vítkovem, sejde se do Podhradí a kolem Moravice jde pietní pochod až do Hradce nad Moravicí," řekl místostarosta René Kyšák.

Busta Jana Zajíce

Na pochod se kromě pamětníků vydávají i mladí turisté z oddílu, který má základnu v Podhradí, dodal místostarosta. "Tito mladí lidé se seznamují s tím, že takový člověk existoval, že za něco bojoval - za naši demokracii. Uctí jeho památku tím, že projdou tím okolím, o kterém psal ve svých poznámkách."

Hřbitov u kostela Nanebevzetí Panny Marie vyhledává řada návštěvníků města. Vítkovská radnice plánuje, že cestu ke kostelu opraví a po jejích stranách vysadí nové stromy.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio