Lidé zkracují pobyty v kempech. Provozovatelé v kraji mají nižší tržby

6. srpen 2023 13:54

Zájem o ubytování v kempech v Moravskoslezském kraji letos klesl. Lidé podle provozovatelů vyhledávají spíš krátkodobé pobyty. V kempech se ubytovávají nejčastěji na tři noci.

„Nerada spím ve stanu, chatky nebo karavan klidně. Jezdívali jsme takhle do Chorvatska, cenově to bylo výhodnější. U nás kempy ne,“ říká námi oslovená obyvatelka Ostravy.

Taky provozovatelka kempu Dolina ve Vrbně pod Pradědem Ludmila Knápková si myslí, že letos lidé tráví dovolenou spíš v zahraničí. „Je to nižší. Řekla bych, že jsou všichni letos asi v zahraničí. Snažili jsme se udržet ceny, zdražovali jsme minimálně, ale i přesto ten zájem je nižší,“ říká.

Čtěte také

V Dolině se lidé ubytovávají častěji v chatkách než pod stanem. Ludmila Knápková taky sleduje trend poslední doby, že lidé na dovolených raději putují. „Opravdu to je dva, tři dny a jedou dál. Sem tam nějaký prodloužený víkend,“ dodává.

Kratší dobu pobytu sleduje i jednatel Autokempu Olešná Jan Damek. „I přes zvýšený zájem registrujeme snížený počet nocí, které u nás klienti tráví. Teď to vychází na přibližně dvě a půl noci, předtím to byly skoro tři noci,“ počítá Damek.

Do Autokempu Olešná jezdí lidé nejčastěji s karavany. „Hodně lidí jezdí pod stany, je to ta levnější varianta. A zpravidla víkendy u nás bývají kapacitou téměř vyčerpány,“ dodává Jan Damek.

Autokemp Olešná

Nižší zájem o ubytování, ale i doprovodné akce pozoruje provozovatelka kempu Indiana v Rýmařově Tereza Valášková. „U nás situace je taková, že, jak se zdá, lidé asi už nemají peníze, aby jezdili. Situace u nás je hodně podprůměrná, protože sice ty hosty někdy máme, ale nevyděláváme tak, abychom zaplatili energie a tak,“ říká.

Kempy začaly návštěvníky lákat na doprovodné programy, nabídku výpůjčky elektrokol nebo taky odpolední hlídání dětí.

autor: Josefína Sýkorová
Spustit audio