Linka důvěry pro Moravskoslezský kraj rozšiřuje provoz, nově funguje nonstop

2. leden 2019 16:12

Na linku důvěry pro Moravskoslezský kraj se lidé nově dovolají 24 hodin denně včetně víkendů a svátků. Městská nemocnice Ostrava rozšířila její provoz.

Dosud služba fungovala nonstop jen o víkendech a svátcích. Na lince se aktuálně střídá 14 pracovníků.

"Tlak na různé poradny a psychiatrické ambulance je dnes tak vysoký, že objednací lhůty k psychologům a psychiatrům jsou často tři až čtyři měsíce. Takže poskytovat ten servis třeba i v těch dopoledních hodinách je docela nutné," říká vedoucí linky Svatopluk Antoš.

Ročně pracovníci linky, která je v provozu od roku 1990, zaznamenají zhruba 3600 až 4000 kontaktů. Na linku se častěji obracejí ženy než muži, nejvíce lidé ve věkové skupině od 35 do 55 let. K nejvytíženějšímu období patří právě začátek roku, tedy měsíce leden, únor a březen.

Pracovníci linky podle Antoše nejčastěji řeší tři okruhy témat. Obracejí se na ně lidé po nějaké nečekané události, jakou může být nemoc, úmrtí v okolí volajícího nebo třeba nějaké neštěstí.

"Druhou oblastí je zhoršení psychického stavu u lidí, kteří mají nějakou psychiatrickou diagnózu nebo jsou chronicky nemocní a momentálně se cítí špatně nebo nemohou několik dnů spát. Třetí okruh to jsou většinou problémy se závislostí nebo je to spojeno s nějakou sociální situací, třeba domácí násilí," řekl Antoš.

Linka důvěry je anonymní. Pomáhá zvládnout psychickou zátěž pomocí týmu proškolených odborníků, psychologů a sociálních pracovníků, které lidé mohou kontaktovat na telefonních číslech 596 618 908 a 737 267 939. Provoz linky důvěry je aktuálně hrazen z prostředků města i kraje. 

autor: Monika Pustovková | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související