Lucy Ward: I Dreamt I Was A Bird

23. prosinec 2015

Vítězka ankety BBC Folk Awards je pravým opakem usedlé anglické folkařky: s podivnými kostýmy, expresivními videoklipy a dramaticky se rozpínavými skladbami budí dojem, jako by přišla ze světa chytrého popu. Nejpodstatnějším rysem tvorby Lucy Ward totiž zůstává vybroušený update tradice neslučitelný s hrou na jistotu. Na třetím albu pak zpěvačka a multiistrumentalistka uplatňuje své zkušenosti skladatelky filmové a rozhlasové hudby.

Říkat Lucy Ward talent mělo smysl ještě v roce 2012, kdy v anketě zvítězila. Po dvou albech - Adelphi to Fly a Single Flame - v ní už každý viděl autorku se silnou vizí a nezaměnitelným rukopisem, těžícím z faktu, že na scénu anglického folku přišla z venku. Nemá za sebou tradiční rodinné zázemí, než se dozvěděla o existenci anglické folkové scény, poslouchala Boba Dylana, Joni Mitchell a Davida Bowieho. Listování v historických sbírkách pro ni představuje totéž jako psát autorské písně: rozhodující pro ni je vyprávění příběhů o konkrétních lidech. Ty staré aplikuje na dnešek, novými reaguje na osobní prožitky a dění v Británii. Lucy Ward zůstává s anglickým folkem spjatá, způsobem jakým dává průchod osobitému písničkářství, ale jeho obecné vnímání přerůstá.

Mezi devíti skladbami nového alba najdeme pouze jednu tradiční: vražedný song Lord Randall pochází ze sbírky britsko-skotských dětských balad a patří mezi nejpřebíranější. V Anglii smutný příběh přezpíval snad každý a pronikl i do avantgardního rocku: v roce 1989 ho převzala i německá skupina Einstürzende Neubauten.

03536852.jpeg

Na emotivní atmosféře alba má vedle ohromujícího, až herecky procítěného hlasu Lucy výrazný podíl výborná doprovodná kapela a producentka Stu Hanna z progresivní folkové skupiny Megson, o které v magazínu fRoots napsali, že pokud se vám nelíbí její hudba, máte problém.

Do srdcervoucí skladby Lion Stu Hanna například doporučila Lucy angažovat dechový orchestr The Brighouse and Rastrick Band a v mnoha případech ji prý pomohla s dotažením skladeb. Lion vypráví skutečný příběh mladého vojáka Roberta Lovelesse Barkera zastřeleného během 1. světové války za zbabělost, my dnes ale tušíme, že za ztrátou bojovat stojí spíš posttraumatický šok z prožité hrůzy v zákopech. Lucy Ward mrazivý příběh dokáže na posluchače přenést i sama za doprovodu melodeonu.

Skladba Daniel And The Mermaid má odlehčenější podtext: Lucy zpívá o strýci, který na hebridském ostrově Isle of Mull chytil mořskou pannu, ostrov je přitom proslulý výrobou výborné whisky. Dramatičnost nádherné písně Creatures And Demons vychází z nového pohledu Lucy Ward na slavný román Sever a Jih od viktoriánské spisovatelky Elizabeth Gaskell.

V dnešní Mozacice uslyšíte například skladby: Creatures And Demon, Lion, Lord Randall, Summers That We Made, Song For Lola nebo Daniel And The Mermaid.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.