Lukrativní investice nebo podvod? Jak nenaletět, poradí náš Bezpečný průvodce džunglí zločinu

16. duben 2021

Představte si, že máte celoživotní úspory a někdo vám slíbí vysoký roční zisk, jaký jiné peněžní ústavy nenabízejí. Pokud se k lukrativní investici necháte zlákat, může se stát, že svěříte peníze  do projektu, na kterém pracují zkušení lidé. V horším případě se ale můžete stát obětí dobře promyšleného  podvodu. A nás zajímá, jak se nenechat napálit.

„Vodítkem může být to, že v bankovním sektoru jsou sazby nízké. A když vám někdo slibuje deset a více procent, tak už jen to je podezřelé. Pokud vám někdo dává takovýto výnos, tak se minimálně jedná o rizikovou investici,“ upozorňuje vedoucí krajského policejního odboru hospodářské kriminality Martin Válek na jednu z věcí, na kterou je třeba si dát pozor.

Pokud někdo má zájem investovat, měl by si v prvé řadě daný subjekt prověřit. „Možností je poměrně dost. Člověk by si měl zjistit, v jaké oblasti firma podniká, kdo za ni jedná a vystupuje, jaká je tam fluktuace těchto osob. Také jestli daná firma má nějaké webové stránky, zda zakládá hospodářské výsledky a pokud ano, tak jaké ty výsledky jsou,“ dodává kriminalista.

Jak takový podvod může vypadat? Právě na příkladu konkrétního případu vám řekneme, jak se nenechat napálit. Mimochodem napálených lidí bylo přes tři sta...

autor: Artur Kubica
Spustit audio