Maarja Nuut & Ruum. Nepolapitelné akordy vnitřní krajiny

Maarja Nuut
Maarja Nuut

„Abyste vytvořili zvuk, musíte si ho nejprve představit. Nemyslím si ale, že si dokážete představit zvuk, který jste předtím nikdy neslyšeli,“ tvrdí estonská zpěvačka a houslistka Maarja Nuut. Z alba Muunduja (Shifting) ovšem slyšíme, že se jim to se zvukovým umělcem a producentem Hendrikem Kaljujärvemem podařilo. Stačilo se prý jen oprostit od nadměrné racionality.

Ponor do lidových tradic, hlas, housle a loop. Víc nebylo potřeba. K uhranutí z drobné Estonky, působící na podium jako návštěvník z jiného světa, to stačilo. Zasloužený mezinárodní úspěch se dostavil okamžitě. Z komfortní kategorizace „minimalistický folk přizpůsobený současnosti“ Maarja však záhy vystoupila a předchozím albem Ne Meeles (V náručí snů) rurální autenticismus nadobro rozfoukla jak chmýří z pampelišky. Ty, kdo se pokoušeli hudbu „nutící létat mysl“ popsat, přitom vystavila nutnosti stát se ezoterickými poety. Rozumnější zůstali raději zticha.

O navýšení elektroniky přemýšlela Maarja dlouho. Podobné projekty ji ale spíš odrazovaly, toužila po originalitě. Skladatele elektronické hudby, využívající analogové syntezátory, Hendrika Kaljujärvema, který si říká Ruum, našla v tallinském experimentálním divadle NO99. Nejprve ji doprovázel na turné k albu Ne Meeles, po čase se ale rozhodli pracovat společně a míříc k abstrakci, dalece přesáhnout limity běžnosti. „Nepolapitelný akord“ jim ve studiu pomohl zkrotit producent Howie B (Björk, U2, Tricky).

Maarja s Ruumem s deklarovanou metaforičností překročili nejasné hranice mezi sněním a skutečností. Ocitli se mezi tradicí a experimentální klasickou hudbou v duchovním sepjetí s dílem estonského skladatele Arvo Pärta. Vybízejí k návštěvě míst, kde je prý všechno možné a slovy Maarjy, prozkoumávají osobní vnitřní krajinu. V textech se odvolávají na magický realismus, nejsilnější oporu pro slovní doplnění hudební abstrakce, především v temně laděných skladbách, ale našli v estonské lidové poezii.

Spustit audio

Související