Máte psa se srstí s podsadou? Pravidelně mu ji vyčesávejte, ale nestříhejte!

27. červenec 2021

Plemen psů se srstí s podsadou je celá řada, patří mezi ně například bernský salašnický pes, zlatý retrívr nebo kokršpaněl. Jejich srst byste měli pročesávat alespoň jednou nebo dvakrát týdně. Rozhodně ji ale nezkracujte.

„Srst má pro pejska ochrannou funkci. V létě ji musíme vyčesávat tak, aby měla minimum podsady. Ochranná vrstva přitom psovi zůstává. Kdybychom ji odstranili, pes se přehřeje na sluníčku a může mít i kožní problémy. Srst s podsadou dorůstá do určité délky a pak chlup vypadne. Když ho ustřihneme, je to špatně,“ vysvětluje Eva Durasová, majitelka psího salónu Eva v Plzni.

Argumenty, že srst s podsadou je třeba zkrátit, aby se pes v létě nezapařil a neměl kožní problémy, u ní neobstojí: „To je jen taková výmluva. Srst se zapaří, pokud není správně vyčesaná. Vyčesávání samozřejmě zabere nějakou dobu, dá práci, případná péče v salónu zase stojí peníze. Už při výběru psa je třeba s tím počítat, štěně začít zvykat na česání. Pokud se někdo psí srsti nechce věnovat, nemá na to čas, raději ať si pořídí pejska s kratší srstí nebo rovnou krátkosrstého.“

Vyčesávání srsti s podsadou je práce, která se vyplatí

Jsou lidé, kteří psa ostříhají ve snaze mu v letním horku ulehčit. Jiní chtějí ulehčit jenom sami sobě práci. Té podle Evy Durasové není málo: „Srst bychom měli pročesávat určitě jednou, dvakrát v týdnu. Intenzivně ji vyčesáváme v období línání, které u psů nastává většinou dvakrát do roka. Používají se na to různé vyčesávací nástroje, hrabičky, kartáče. Jestliže máme částečně vyčesáno, můžeme si pomoci koupáním pejska. Srst se hodně uvolní a nejdéle do tří týdnů i dřív snadno vyčešeme zbytek.“

Jak majitelka jednoho z plzeňských salónů pro psy dále zdůrazňuje, pravidelné vyčesávání srsti má preventivní význam, nejen pokud jde o zapaření: „Vidíme, zda je srst zdravá. Že pes začíná línat. Jestli se mu neudělal nějaký hot spot. Můžeme najít klíště, bradavičku, případně něco dalšího na kůži, co tam nepatří.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.