Medvěd z Prašivé ustoupil výdejnímu okénku. Kam se poděl?

27. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vycpaný medvěd na Prašivé

Jméno nemá, ale déle než 50 let už vítá turisty na chatě Prašivá v Beskydech. Řeč je o vycpaném medvědovi, se kterým se pozdraví každý, kdo na Prašivou přijde. Kam se poděl nyní, když je chata zavřená a na jeho místě je výdejní okénko?

Neodmyslitelným symbolem turistické chaty na Prašivé je vycpaný medvěd, který už roky vítá příchozí ve vstupní chodbě. S vyceněnými zuby a lucerničkou v tlapě. Teď je na jeho místě výdejní okénko, a tak se medvěd musel dočasně přesunout jinam.

Turisté se s ním tedy nepozdraví, ale zato se v naší reportáži dozví, odkud se vlastně na Prašivou dostal. Ví to současný chatař Martin Stiller.

Kromě historické dřevěné chaty zaujme na kopci Prašivá také dřevěný kostelík sv. Antonína z roku 1640. Kopec patří s výškou 706 metrů nad mořem ke středně vysokým beskydským vrcholům. Je dobře přístupná hned po několika turistických cestách.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.