MHD ve Frýdku-Místku začala jezdit zadarmo

29. březen 2011

Ve Frýdku-Místku můžete od tohoto týdne cestovat zdarma. Jako první v republice zavádí tamní radnice bezplatnou hromadnou dopravu. Unikátní služba má motivovat řidiče, aby nechali doma svá auta a nezhoršovali tak ekologickou a dopravní zátěž.

Plán má ale kritiky jak u politické opozice, tak u cestujících. Stěžují si na problémy s výdejem dokladů. Počet lidí, kteří o něj požádali, už přesáhl čtyři tisíce.

Lovit z kapsy drobné při cestě městem už nemusí ani Jan Talaš. Je jedním z prvních, kteří si požádali o novou průkazku. „Jestli to využiji, uvidím. A jestli to pomůže? Místní, co mají auta, budou jezdit pořád,“ domnívá se.

Stejné výhrady má i část opozičních zastupitelů, kteří považují roční investici ve výši až 30 milionů korun do bezplatné MHD za zbytečnou.

Primátor Petr Cvik je ale přesvědčený, že se novinka osvědčí. „Zlepší dopravní situaci ve městě. A ten hlavní důvod je i celkový dopad na ekologii,“ dodává.

Lidí, kteří přesedlali ze svého auta na autobus, zatím nepřibylo, říká jeden z řidičů městské linky Zdeněk Manda. „Ještě jsem neměl ani jednu kartu, lidé dál platí za jízdenky. Ty karty se začaly vyřizovat dosti pozdě, takže se to pozná až tak během čtrnácti dnů,“ míní řidič.

Jen pár metrů od autobusového nádraží stojí několik aut taxislužby. Jejich řidiči z bezplatné konkurence strach nemají. Radomír Topič spoléhá na to, že si lidé za rychlost klidně připlatí.

„Tady mi zákazníků určitě neubude. Autobusem můžete objet celé město, než se dostanete tam, kam chcete. Za volantem ale jedete rovnou,“dodává Topič.

Autem budou jezdit dál i lidé, kterým nevyhovují nové jízdní řády. Třeba pan Josef si už vyzvedl průkazku, ale tvrdí, že je mu prakticky na nic.

„Manželka ani já to zřejmě nebudeme využívat, protože to, jak udělali ten jízdní řád, je přímo katastrofa. Ze sídliště, kde bydlím, se přímo nedostanu na hřbitov, do domova důchodců a do čtyřech supermarketů,“ říká.

Náměstek primátora Michal Novák odmítá, že by se kvůli bezplatným spojům zhoršila kvalita hromadné dopravy. Podle něj dokonce jezdí o pětinu více spojů, než dříve.

„Posilujeme zejména ty oblasti, které bezprostředně souvisí s výstavbou obchvatu, to znamená Zelinkovice, Skalice, Lískovec a podobně,“ vyjmenovává náměstek.

K vyřízení potřebujete hlavně pevné nervy

K vyřízení čipové karty na bezplatný autobus potřebujete 300 korun a fotografii. Dále pak potvrzení, že nic nedlužíte magistrátu a pevné nervy. Po patnácti dnech totiž musíte pro doklad k přepážce na autobusové nádraží.

Fronty na bezplatnou jízdenku ve Frýdku-Místku

„Tady už se lidé bouří, trvá to strašně dlouho. Dvě hodiny si tady musím odstát. A málem se už tady pobili, protože se lidé předbíhali,“ popisuje jeden z čekajících.

Na magistrátu o problému vědí, potvrdil primátorův náměstek Michal Novák. „I dnes se tvoří fronty. Nicméně ta čekací doba je únosná.“

Město chce dotovat bezplatnou dopravu do výstavby silničního obchvatu, tedy nejméně do roku 2014.

Spustit audio

Více z pořadu