Mike Tyson? Ve skutečnosti je to citlivý chlap, říká český boxer Rostislav Osička

16. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Legendární český boxer Rostislav Osička

Známý český boxer Rostislav Osička je na první pohled drsný chlapík. Během své kariéry vybojoval řadu medailí. Některé mu bohužel unikly. A jak sám přiznává, vlastní vinou. Jeho život ale není jenom box. Rosťa Osička byl obdařen i duší umělce. A proto maluje obrazy a píše básničky. O tom všem si povídal s Lubošem Xaverem Veselým.

V běžném životě je podle Rostislava Osičky box užitečný mimo jiné proto, že má člověk určitou jistotu a sebedůvěru. Ale samozřejmě to nesmí zneužívat. Přesto nastanou někdy nečekané situace, kdy se bojový sport hodí.

„Před dvěma lety jsem jel tramvají a byl tam opilý chlap, který obcházel lidi, byl agresivní a napadal je. A když přišel ke mně, měl jsem toho už dost. Tak jsem mu dal jednu ránu na bradu. A on šel k zemi. Pak tramvaj zastavila a já mu řekl, že mu dám ještě jednu, když bude zlobit. A lidi mi říkali, abych ho už nechal být,“ vypráví s úsměvem boxer. 

Vadí mi, když se mlátí do soupeře na zemi

Rostislav Osička stále pravidelně cvičí, aby se udržel v kondici. A v boxu trénuje herce, kaskadéry i zájemce z řad veřejnosti. Přesto se v televizi na box už skoro nedívá. „Když boxovali Kličko, Mike Tyson nebo Muhammad Ali, to byl opravdový zážitek, to mě bavilo moc. Ale teď už to není ono,“ říká k tomu.

A co si myslí o dnes populárních zápasech MMA, odehrávajících se v klecích, kdy se mísí nejrůznější typy bojových sportů a je skoro všechno dovoleno? „Je to velice tvrdý sport a já proti němu v zásadě nic nemám. Ale vadí mi, když je soupeř na zemi a ten druhý na něm klečí a mlátí ho, dokud úplně neodpadne. Vždycky platilo: ležícího nebij. Tak tohle mi nesedí,“ vysvětluje Rostislav Osička.

V Praze se osobně setkal s boxerským šampionem Mikem Tysonem, který tu vedl jeden trénink. Podle jeho slov je Mike Tyson příjemný, skromný chlapík. Také se s ním vyfotil a podali si ruce. „Jeho ruka je kladivo. Ale on se s tou packou už narodil, je to genetické,“ říká Osička. Ale zároveň dodává: „Ve skutečnosti je ale Mike Tyson citlivý člověk.“

I malování je tak trochu boj

Rostislav Osička ale nežije jen sportem a boxem. Maluje také krásné obrazy, které mnohokrát vystavoval. „Je to o té vyváženosti těla a ducha. Už staří Řekové hlásali kalokagathia. Mlátit jenom celý život do pytle, to mně nestačí. Já potřebuju něco víc,“ říká boxer.

A kromě toho pro něj i malování obrazů představuje určitý adrenalin. Když před sebou vidí prázdné plátno a už sice ví, co chce malovat, ale nedaří se mu rozvrhnout kompozici, je to prý také trochu boj. Je nespokojený, nic ho nebaví a bývá i nepříjemný. Ale jakmile ta potřebná myšlenka přijde, dostaví se velká úleva.

A co v nejbližší době se svými obrazy chystá? A proč někdy píše i básničky? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio