Milovníci sladkostí si přijdou na své na tradičním Buchtobraní ve Starém Městě

11. srpen 2017

Maminky nebo babičky ze Starého Města na Bruntálsku, které doma pečou buchty, se mohou přijít v sobotu pochlubit svým kuchařským uměním. Na tamním hřišti totiž v 16:00 začne přehlídka domácího pečení s názvem Buchtobraní. Více informací nám řekne organizátorka akce Eva Vroblová.

Buchtobraní už ve Starém Městě zdomácnělo, jak dlouho ho tam pořádáte a změnilo se nějak od prvního ročníku?

Pokud se nemýlím, tak je to už devátý ročník. A je to docela překvapivé, protože původně vůbec nebyl záměr vytvořit tradiční akci. Ale je to pořád ve stejném režimu – setká se komunita lidí, pojídá se a peče. Je to taková oslava.

Kdo se může zúčastnit? A půjde pouze o přehlídku a ochutnávku domácích buchet nebo i o nějakou soutěž?

Zúčastnit se mohou úplně všichni. Každý, kdo má rád letní pohodu, místní i přespolní. Jezdí sem lidé i z daleka. Cílem je hlavně to ochutnávání, nicméně se i soutěží.

Pro představu, jaké buchty uspěly v těch předešlých ročnících?

Vyhodnocují se celkem dvě kategorie. Buchtu sympatie – hlasují všichni, kdo přijdou, a to vyhrávají takové ty krásné skvosty nebo něco, co má nápad. A potom máme kategorii, ve které se buchty ochutnávají. Na to máme speciální porotu.

Připravili jste nějaký doprovodný program?

Máme živou hudbu – někdy se zpívá, někdy i tancuje. Máme tady řezníka, takže grilujeme. Děti si budou moci malovat, jsou pro ně připraveny křídy. A vždycky máme připraveno ještě něco zajímavého navíc.

autoři: Petr Soukup , Veronika Fajkusová
Spustit audio