Místo, kde nikdo nevolil. ‚Lidé v Hrušově nemají zájem o dění,‘ vysvětluje starostka

15. leden 2018 04:00

Volební účast je tam nízká dlouhodobě. Ta letošní ale komisi ve volebním okrsku číslo 19003 ve Slezské Ostravě musela přece jen zaskočit. Ve volební místnosti sídlící v části Hrušov totiž její členové čekali na voliče marně. Nového prezidenta tam nepřišel vybrat nikdo a volební účast tak skončila na 0 procentech. Podle starostky Slezské Ostravy Barbory Jelonkové (ČSSD) jde o „smutné“ místo.

Do prezidentských voleb v jednom z okrsků Slezské Ostravy mohlo promluvit celkem 109 voličů. Jak ale ukazují podrobná mapa serveru iROZHLAS.cz i web volby.cz, svého práva nevyužil nikdo z nich. Kromě kolonky „voliči v seznamu“ tak ve všech ostatních svítí nulové hodnoty.

Server iROZHLAS.cz se starostky Slezské Ostravy Barbory Jelonkové zeptal, proč lidé v Hrušově o volby nemají zájem, šéfku radnice informace o nulové účasti nepřekvapila. „Je to lokalita, v níž lidé nemají o dění v naší republice zájem,“ reagovala. Předchozí vedení radnice tam podle ní prodalo bytové domy soukromníkovi a ten z nich udělal ubytovny.

Jsou tam lidé z Přednádraží

„Nastěhovali se tam lidé z Přednádražní ulice. Je to lokalita, která je na tom smutně,“ popsala Jelonková a připomněla osud ghetta v Ostravě-Přívozu, jehož domy museli kvůli zdevastování jejich obyvatelé v roce 2012 opustit.

Slova starostky potvrzuje také terénní pracovnice Květa Horváthová, která má Hrušov na starosti. Ani ona však nechce tamější situaci příliš rozebírat. „To je vyloučená lokalita. Běžte si tam sám a dozvíte se více než ode mě, já za ty lidi mluvit nebudu, co si myslí o politice a proč nešli volit,“ odrážela prosby o vysvětlení nulové volební účasti.

V jednom z okrsků Slezské Ostravy nikdo nevolil

Velmi nízká volební účast v Hrušově panovala i v minulých letech, nikdy však nespadla na nulu. V prvním kole prezidentské volby před pěti lety tam svůj hlas odevzdalo 5,5 procenta voličů: z 202 jich dorazilo 11, platných hlasů odevzdali 10 a se ziskem tří zvítězil Miloš Zeman. Ve druhém kole pak Zeman s pěti hlasy z celkově osmi odevzdaných porazil Karla Schwarzenberga.

Loni jen tři voliči ze 115

K loňským volbám do Poslanecké sněmovny dorazili do volební místnosti v Hrušově jen tři voliči ze 115, tedy pouhá 2,5 procenta. Odevzdali však pouze dva platné hlasy. Při senátních volbách v roce 2016 účast „vyšplhala“ až k 7,5 procenta: ze 159 voličů přišlo volit 12 a odevzdali 10 platných hlasů.

V 325 volebních okrscích v Ostravě přišlo volit 143 z 263 tisíc voličů. Účast tam tak atakovala 55 procent, což je o něco méně než průměr v celém Moravskoslezském kraji a o šest procent méně než je celorepublikový průměr.

autoři: pek , ogo
Spustit audio