Mobilní aplikace usnadní hledání parkovacích míst řidičům v Ostravě-Porubě

7. prosinec 2020 14:30
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ostrava-Poruba, 3. obvod – Hlavní třída

Na nové mobilní aplikaci pro parkování pracuje Ostrava-Poruba. Pro obvod ji vyvíjí specializovaná firma, která vyhodnocuje anonymizovaná data od mobilních operátorů. Díky nim řidiče dokáže navést k volným místům. Aplikace by mohla pomoct vyřešit dlouhodobý problém s parkováním v okolí jedné z nejrušnějších ulic – Hlavní třídy.

„Večer hledat místo, to je na hodinu,“ stěžuje si pan Štefan, který bydlí v blízkosti Hlavní třídy. A právě zaplněnost míst na Hlavní třídě teď obvod důkladně mapuje.

„Zjišťovali jsme, jak jsou v různých hodinách zaplněna jednotlivá parkovací místa. Na základě toho, zjišťujeme i sociální chování občanů – jestli tady zaparkovali a po jakou dobu. Jestli potřebovali jen nakoupit, nebo jestli jsou to rezidenti,“ popisuje místostarosta Ostravy-Poruby Miroslav Otisk (ANO).

Takže řidiči dostanou přes aplikaci informaci, jaká je pravděpodobnost, že na daném místě v danou hodinu zaparkují. „Takže když se podíváte na navigaci, uvidíte, že na daném místě z 99 procent nezaparkujete. Ale o sto metrů dál je 90procentní pravděpodobnost, že zaparkujete,“ vysvětluje místostarosta.

Data od mobilních operátorů sbírá specializovaná společnost eParkomat. Podle nich je schopná určit, jak jsou parkovací místa obsazená.

„Jedná se o monitoring pohybu a chování mobilních zařízení v rámci lokality. Vyvinuli jsme speciální technologii, která je na základě těchto dat schopna určovat obsazenost parkovacích míst,“ vysvětluje zakladatel firmy Pavel Vrba.

Nová aplikace pro Porubany by měla začít fungovat v průběhu příštího roku.

autor: Petr Dušek
Spustit audio

Související