Moravská Ostrava bude testovat novou technologii v péči o stromy

11. říjen 2019 07:27

Novou technologii v péči o stromy začne ještě letos testovat centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Při obměně stromořadí ve Zborovské ulici umístí k novým stromům speciální čidla. Ukazovat budou například teplotu či vlhkost půdy, a měla by tak pomoci technickým službám zlepšit péči o stromy. ČTK to řekl místostarosta Rostislav Řeha (Piráti).

V ulici nedaleko koupaliště nechal obvod vykácet 22 okrasných třešní. Důvodem bylo jejich napadení houbovou chorobou. Nemocné stromy by během listopadu mělo nahradit 39 višní chloupkatých, které dorůstají do výšky deseti až 15 metrů. Právě při výsadbě nových stromů chce obvod na dvou místech umístit do země také čidla.

Podle Řehy by umístění ve dvou lokalitách mělo stačit, protože lze předpokládat, že podmínky ve stromořadí budou velmi podobné. Inspiraci pro testování nové technologie obvod získal díky festivalu Landscape, který v Ostravě právě finišuje a je zaměřený na krajinu a veřejný prostor.

„Jsou to v podstatě čidla do země, která vlastně sledují teplotu, vlhkost země, srážkové vody a podobně, tedy parametry, které jsou důležité právě pro stromy. Dneska se čidla primárně používají na velkých zemědělských plochách nebo golfových trávnících, kde je potřeba, aby byly trvale zelené. My jsme si říkali, že to vyzkoušíme při revitalizaci Zborovské ulice,“ uvedl Řeha.

Podle něj je následná údržba stromů po výsadbě velmi důležitá a je rozhodujícím faktorem proto, zda nově vysazený strom přežije. „Takže čidla tam dáme na zkoušku a během příštího roku budeme sledovat, jak nám to pomáhá. Technické služby by tak měly vědět, kdy mají zalévat, jestli je třeba nějak navíc ošetřit půdu a tak dále,“ uvedl Řeha. Po zhruba ročním testovacím provozu se obvod rozhodne, zda čidla bude využívat i jinde.  Bude záležet i na případných nákladech.

Nynější náklady na čidla, jejich provoz a související technologie by měly činit zhruba 30.000 korun za rok. V plánu je, že čidla se senzory pravděpodobně budou rozmístěna tak, aby snímala potřebné hodnoty a stav půdy mírně pod povrchem, tedy zhruba v deseti centimetrech pod úrovní ulice a pak také v hloubce okolo půl metru.

Obvod nyní dělá pasportizaci stromů, kterých je podle předpokladů v městské části 15.000 až 20.000. Do konce příštího roku by stromy měly být zmapovány a měl by být znám jejich stav.

zdroj: ČTK
Spustit audio