Moravskoslezská krevní centra opakovaně vyzývají dárce k odběru

11. červen 2021 10:33

Krevní centra v Moravskoslezském kraji opakovaně vyzývají dárce krve, aby přišli k odběru. V nemocnicích se totiž opět naplno operuje, což znamená zvýšené nároky na spotřebu transfúzních přípravků. Ty přitom mají omezenou délku spotřeby, takže nebylo možné se jimi v uplynulých měsících předzásobit.

Mnohým dárcům pak odběry znemožňuje například prodělání nemoci covid-19, řekl dnes ČTK mluvčí Nemocnice AGEL Nový Jičín Adam Knesl. Připomněl, že na pondělí připadá Světový den dárců krve.

„Světový den dárců krve je určitá forma poděkování všem lidem, kteří pomáhají zachraňovat životy druhých. My jsme vděčni za každého jednoho dárce, a v současné době, kdy je i vlivem pandemie koronaviru dárců nedostatek, to platí dvojnásob,“ uvedla vedoucí provozu transfuzního oddělení novojičínské nemocnice Markéta Matušů.

Pro dárce, kteří v pondělí do Nového Jičína zamíří na odběr, tak nemocnice připravila dárek a sladkou pozornost.

Nedostatek u všech krevních skupin

„Aktuálně máme nedostatek dárců všech krevních skupin. Dárci jsou často blokovaní po prodělání nemoci covid-19, pokud byli v karanténě nebo cestovali do zahraničí – a nemusí jít o exotické destinace,“ řekla Matušů. Dodala, že například po aplikaci mRNA vakcín, jako jsou Pfizer/BioNTech a Moderna, je odklad pro odběr pouze sedm dnů po každé vakcinační dávce.

Obdobně jako novojičínská nemocnice opakovaně apeluje na dárce i Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) či další zařízení.

„Operace se opět rozjely naplno, spotřeba krve je opravdu velká a zásoby rychle ubývají. Navíc se blíží léto a s ním každoročně i mnoho úrazů. Akutně pro naše pacienty proto potřebujeme všechny krevní skupiny,“ uvedla mluvčí FNO nemocnice Petra Petlachová.

Bezpříspěvkovými dárci krve se mohou stát lidé ve věku od 18 do 65 let. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat. Podrobnosti k dárcovství krve najdou zájemci většinou také na webových stránkách jednotlivých krevních center.

zdroj: ČTK
Spustit audio