Moravskoslezské Ceny Jantar dostali Ewa Farna nebo David Stypka

25. duben 2022

Moravskoslezské kulturní Ceny Jantar za celoživotní přínos dnes na galavečeru v Ostravě dostali ostravský fotograf Viktor Kolář a zakladatelka karvinského sboru Permoník Eva Šeinerová. Mezi oceněnými za rok 2021 jsou například za populární hudbu Ewa Farna nebo David Stypka & Bandjeez. Výsledky vyhlásili organizátoři z pořádající společnosti ProJantar. Ceny Jantar jsou určeny umělcům spojeným s Moravskoslezským krajem.

Za loni vydaná alba obdrželi Ceny Jantar za populární hudbu Farna, Beata Hlavenková, Dorota Barová a Stypka & Bandjeez. Stypka, držitel hudební Ceny Anděl v kategorii Sólový interpret roku 2017 i tří Cen Jantar z téhož roku, dostal letos cenu posmrtně – loni 10. ledna podlehl ve věku 41 let dlouhé nemoci. Jedenáct jeho autorských skladeb pak na album Dýchej dokončili jeho spoluhráči ze skupiny Bandjeez.

„Za vážnou hudbu tentokrát získali ocenění houslistka Hana Kotková a mezinárodní orchestr Ostravská banda, který působí při Ostravském centru nové hudby. Cenu za literaturu obdržel básník Roman Polách a za výtvarné umění byla oceněna Eliška Čabalová za loňskou výstavu v Galerii výtvarného umění v Ostravě,“ uvedl za pořadatele Aleš Honus.

Ceny v divadelních kategoriích se letos udělovaly za dvouleté období. Loni je pořadatelé vynechali, protože činnost divadel podstatně omezila protiepidemická opatření. Za muzikál ceny dostali Hana Fialová a Tomáš Savka, za operu Markéta Böhmová a Luciano Mastro a za činoherní divadlo Markéta Matulová a Norbert Lichý.

Čtěte také

„V kategorii činoherního divadla byly vyhlášeny dvě inscenace roku. Za velké scény titul získalo Slezské divadlo Opava za inscenaci Edmond, za malé scény bylo oceněno představení ostravského Studia G s názvem Planu. V činoherním oboru byla poprvé udělena také zvláštní cena pro herce za roli do 33 vět, tedy za malou roli. Získal ji Dušan Urban za dvě malé role v inscenaci Divadla Petra Bezruče Lásky jedné plavovlásky,“ uvedl Honus.

Poprvé se letos udělovala také Cena Davida Stypky, která má upozornit na mimořádně charismatické hudební autory a interprety. „Cenu si převzal Jura Bosák, zpěvák a také mimořádně plodný autor spojený zejména s opavskými kapelami Expedice Apalucha a Dobrozdání,“ uvedl Honus.

Letošní novinkou je také cena Kalený Jantar. Bude každoročně udělována osobnostem nezávislé scény za mimořádný umělecký přínos kultuře regionu. „První držitelkou této ceny se stala Jana Ryšlavá, zakladatelka a hlavní duše taneční platformy Move Ostrava,“ uvedl Honus.

zdroj: ČTK
Spustit audio