Moravskoslezské nemocnice se postupně začínají vracet do běžného režimu

19. duben 2021 11:44
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prázdný pokoj na covidové jednotce nemocnice v Chebu,

Nemocnice v Moravskoslezském kraji postupně rozjíždějí neakutní péči. Ruší covidové jednotky, které kvůli menšímu počtu covidových pacientů už v současné době nepotřebují. V bílovecké nemocnici se už například ode dneška vrací do provozu oddělení následné péče.

„Údržbáři dávají dokupy skříňky pro osobní věci pacientů, další místnost se dezinfikuje, v další části jsou malíři. Musí to všechno stihnout, aby to bylo pro pacienty připraveno,“ vysvětluje přímo na oddělení následné péče bílovecké nemocnice její ředitel Josef Zajíc.

Čtěte také

Právě toto oddělení se ode dneška oficiálně opět vrací z covid jednotky ke svému původnímu účelu. „Využití covidové jednotky bylo už minimální. To hlavní, proč otevíráme necovidovou jednotku, je rehabilitace dechových cest pro pacienty, kteří covid prodělali,“ vysvětluje náměstek ředitele pro léčebnou péči Tomáš Nykel.

Podobně to teď vypadá ve většině moravskoslezských nemocnic. I tam už postupně některá covid oddělení ruší a vracejí se k následné péči a plánovaným zákrokům.

„Do běžného provozu se vrací Ortopedie B. V tuto chvíli jsou v Městské nemocnici Ostrava čtyři covid jednotky intenzivní péče a dále pět standardních covid stanic, z nichž jednu místo oddělení kardiologie E plánujeme převést zpět na běžné oddělení,“ potvrzuje mluvčí městské nemocnice Andrea Vojkovská.

Třeba plánované ortopedické operace už obnovili také v krnovské nemocnici. V Karviné to mají v plánu od května.

V Opavě či Bruntále ještě čekají

Jsou ale i nemocnice, které zatím elektivní péči neumožní. A to kvůli naplněnosti intenzivních lůžek, vysvětluje náměstkyně ředitele Slezské nemocnice v Opavě pro následnou péči Ingrid Rýznarová.

„V současné době máme vytížených jedenáct lůžek pro covidové pacienty vyžadující ARO a JIP péči. Potřebovali bychom tuto péči snížit alespoň o 50 procent,“ dodává Rýznarová.

A podobně jsou na tom třeba i v bruntálské nemocnici. I tam budou o obnovení plánovaných operací jednat teprve v následujících týdnech podle aktuální epidemické situace.

autor: Tomáš Pika
Spustit audio

Související