Moravskoslezský kraj bude mít příští rok o tři obce méně

Hranice mezi Moravskoslezským a Olomouckým krajem se od příštího roku zřejmě změní. Obce Moravský Beroun, Huzová a Norberčany přejdou z jižní části okresu Bruntál do severní části okresu Olomouc. Návrh Ministerstva vnitra schválila i vláda.

Všechny tři obce usilují o přechod do sousedního kraje už několik let. Tajemník městského úřadu v Moravském Berouně Dušan Novák potvrdil, že hlavním důvodem jejich snahy byla dostupnost. "Pro nás tím úřadem s rozšířenou působností je Bruntál a ten je od nás 32 kilometrů. Šternberk, který teď tuto funkci převezme, je od nás vzdálen 18 kilometrů. Stejně tak je bližší i dostupnost zdravotních služeb." Svou roli hraje i vzdálenost krajských měst. "Do Ostravy je to od nás přes 80 kilometrů, do Olomouce 32," doplňuje tajemník Novák.

Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský považuje přechod tří obcí do Olomouckého kraje za zbytečný krok. Změna podle něho nepřinese občanům Moravského Berouna, Norberčan ani Huzové nic podstatného a bude naopak znamenat pouze náklady. Vůli těchto obcí však hejtman respektuje. "Budou mít stejné potíže u nás jako v Olomouckém kraji, protože ty kraje mají stejné potíže. Takže mi to připadá, jako bychom neměli jiných starostí víc, tak začínáme trochu - česky řečeno blbnout tady s těmito změnami hranic."

Odchodem obcí se Moravskoslezský kraj zmenší přibližně o 100 kilometrů čtverečních a počet jeho obyvatel se sníží o necelých pět tisíc. Hejtman Tošenovský připouští, že přechod do Olomouckého kraje mohou v budoucnu požádat i další obce jižního Bruntálska. Upozornil však zároveň na to, že každá taková administrativní operace bude něco stát. "Budou to způsobené náklady na převodech, na katastrech, na zápisech, budou kolem toho muset pracovat lidé čili tyto náklady nějaké s tím budou spojené. Ale nedovedu je vyčíslit přesně."

Vládní rozhodnutí o změně krajských hranic naopak vítá Olomoucký kraj, ke kterému se dotyčné obce připojí. "Olomoucký kraj vždy deklaroval ochotu přijmout tyto obce, zastupitelé tento záměr schválili už loni v březnu. Co se týče investic na rok 2005, my už s těmito třemi obcemi počítáme. Samozřejmě se k nim budeme chovat úplně stejně, jako se chováme ke všem obcím Olomouckého kraje," řekl mluvčí tamního krajského úřadu Tomáš Kocych.

Vláda také podpořila přechod 25 obcí z Vysočiny do Jihomoravského kraje. Zákon o změně krajských hranic ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident.