Moravskoslezští zdravotničtí záchranáři evidují prudký nárůst výjezdů

11. leden 2021 04:40

Moravskoslezští zdravotničtí záchranáři zaznamenávají prudký nárůst výjezdů a jsou nuceni navyšovat počet posádek. Podobná situace nastává i v jiných krajích, v našem kraji je ale pro záchranáře už kritická. Upozornil na to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Dlouhodobý průměr činí okolo 330 výjezdů za 24 hodin, v posledních dnech se počty pohybují okolo 400 i 450. Rekordní byla sobota 2. ledna, kdy záchranáři museli zvládnout 539 událostí (65% nárůst).

Zdroj: ZZS MSK

Záchranářům se i nadále daří držet dojezdové časy zpravidla hluboko pod dvacetiminutovým zákonným limitem, ale posádky mají až o 40 procent více výjezdů, než bývalo obvyklé.

„Z tohoto počtu jde denně o desítky, cca 50 pacientů, k nimž vyjíždíme již jako ke Covid pozitivním, především z důvodu zhoršení jejich zdravotního stavu. Každý takový pacient přitom znamená mnohem delší dobu zásahu, protože je nezbytná následná dekontaminace posádky i zásahového vozidla,“ řekl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Čtěte také

Moravskoslezští záchranáři počet posádek zvýšili poprvé už loni na jaře. Tehdy do terénu podle potřeby vyjíždělo navíc až pět posádek, speciálně určených pro zásahy u pacientů s covidem.

„Nyní bylo nutno posílit denní služby v rámci kraje o další čtyři posádky, aby bylo možné nárůst událostí zvládat a zajistit poskytování přednemocniční neodkladné péče pacientům v našem kraji. Zajištění provozu je aktuálně velmi náročné a záchranná služba se dostává na hranici svých možností,“ doplnil mluvčí záchranářů.

Apel na občany

„Apelujeme proto na občany, aby využívali linky tísňového volání 155 a zdravotnické záchranné služby opravdu v akutních případech. Stále běžně volají lidé s drobnými úrazy, nebo stavy, které jsou plně v gesci praktických lékařů. Takové zásahy jen dále navyšují již velmi obtížně zvladatelnou situaci,“ vysvětlil mluvčí.

Spustit audio

Související