Mráz vytváří v bývalém lomu na Podhorním vrchu u Mariánských Lázní působivé ledopády
Podhorní vrch nedaleko Mariánských Lázní v Karlovarském kraji je nejvyšší horou Tepelské vrchoviny. Je z něj krásný výhled na Slavkovský i Český les, na Tepelskou vrchovinu i na Smrčiny. V zimě ale nabízí ještě jinou podívanou. Z jeho horní části stékají po skalní stěně pramínky vody, které za mrazivého počasí vytvářejí nádherný ledopád.
V bývalém lomu na Podhorním vrchu, kterému se říká Podhora, můžete v zimním období spatřit ledové království. V nadmořské výšce kolem osmi set metrů stékají po skalních stěnách malé proudy vody, a pokud je pod nulou, začínají zamrzat. Každým dnem se tak tvoří větší a větší ledopád, který nakonec pokryje celou skálu.
Na tento jev čekají mnoho dní desítky fotografů, kteří se tam vydávají před setměním. Nejdřív udělají fotky za denního světla. A potom vyndají různé baterky a předem nabitá světla, někteří i barevné filtry. Správně nasvícený noční ledopád poskytne lovcům fotografií nevšední podívanou. Rampouchy se rozzáří a z dálky připomínají ledový zámek.
Podhorní vrch je původně třetihorní sopka, která je tvořena čedičem. Ten se na Podhoře těžil ještě i po druhé světové válce. V roce 1968 došlo ale k havárii drtiče, a protože nebyly peníze na opravu, byly práce v lomu zastaveny.
O Podhoře psal před třemi sty lety i český literát Bohuslav Balbín. A také o místních lidech, kteří se tehdy domnívali, že je Podhorní vrch nejvyšší místem v českých zemích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.