Myslivci nemusí kvůli lovu černé zvěře dodržovat zákaz vycházení

5. listopad 2020 14:38
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Myslivec (ilustrační foto)

Nejen v  Moravskoslezském kraji se zákazy vycházení nevztahují na myslivce. Právě v noci totiž vyrážejí na lovy divokých prasat. Kdyby po deváté hodině večer nemohli do lesa, hrozilo by přemnožení takzvané černé zvěře. I proto jim ministerstvo zemědělství udělilo výjimku.

„V noci určitě lov divočáka probíhá na vnadišti. Máte kazatelnu nebo posed, dáte si tam kukuřici nebo něco, co černou zvěř přiláká, a lovíte,“ říká předseda mysliveckého spolku z Vratimova u Ostravy Petr Dunat.

Kdyby se zákaz vycházení vztahoval i na myslivce, bylo by prakticky nemožné stavy divokých prasat redukovat.

Čtěte také

„Černá zvěř je především noční zvěří. Tím, že by lov nemohl směřovat do této části dne, tak by se výrazně snížil odlov černé zvěře. O žádné jiné druhy zvěře se nejedná, většina se dá lovit i přes den,“ vysvětluje Marek Daňhel z mysliveckého spolku v Albrechticích na Karvinsku.

I z toho důvodu byla myslivost z omezení pohybu vyňata. „Lovem zvěře, včetně lovu v noci, se předchází škodám v zemědělství a na lesích, dopravním nehodám při střetu se zvěří i šíření nemocí jako africký mor prasat,“ popisuje mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

I když se zákaz vycházení na myslivce nevztahuje, koronavirus jim přesto život komplikuje. Klasické hony totiž můžou pořádat v omezeném režimu a povolené nejsou ani tradiční oslavy, mezi které patří třeba takzvaná poslední leč.

„Dělat organizaci honů je problém. Co s lidmi, kteří přijdou jako hosté? Někteří zase chtějí pomoct, protože vás není tolik, abyste leč udělali, a vy jim pak ani nemůžete dát guláš,“ doplňuje předseda mysliveckého spolku z Václavovic na Ostravsku Ivan Hoch.

Výjimka nočního zákazu vycházení kromě myslivců platí také pro rybáře.

autor: Petr Dušek
Spustit audio

Související